Hangi besin neye iyi gelir 2

Bilinçli beslenmek insan sağlığı açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Yediğimiz besinlerin doğallığı kadar sağlığımıza ne tür katkılar sağladığı da önemlidir.

Hangi besin neye iyi gelir 2

Doymak Bilmiyorsanız Gizli Diyabet Olabilirsiniz

Diyabet uzmanlar tarafından çağımızın vebası olarak nitelendirilse de bizler, buna pek kulak asmıyoruz. Günümüz yaşam şartları ile beraber değişen beslenme alışkanlıklarımız, diyabet rahatsızlığının ortaya çıkmasında en önemli etkendir. Diyabet rahatsızlığı ile mücadelede en önemli faktörler olan sağlıklı beslenmek ile uygun egzersiz programlarını ise pek önemsemiyoruz. Daha doğrusu bizler, kıyafet rahatsızlığını çok hafife alıyoruz.Diyabet rahatsızlığında görülen belirtilerin başında ağız kuruluğu, aşırı su içilmesi, aşırı idrara çıkma, sık sık acıkma, kilo kayıpları ve yorgunluk hissi gelmektedir. Diyabet rahatsızlığı kendi içerisinde tip-1 ve tip-2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Toplumumuzda çok sık rastlanan diyabet türü ise insülinin direnç gösteremediği tip-2 diyabet rahatsızlığıdır. Tip-2 diyabet rahatsızlığına 30 yaşın ardından çok sık rastlanmaktadır. Tip-2 diyabet rahatsızı olan bazı hastaların sık dile getirdiği şikayetler arasında görmede bulanıklık, el ve ayakların karıncalanması, ayaklarda ağrı, yenileyen mantar infeksiyonları ile yaraların geç iyileşmesi yer almaktadır. Diyabet rahatsızlığı göz ve böbreklere ciddi zarar verebildiği gibi kalp krizinde de önemli bir etkendir. Yani kesinlikle hafife alınacak ya da önemsenmeyecek bir rahatsızlık değildir.

Diş Sağlığında Doğru Fırça ve Macun Önemli

Ağız ve diş sağlığını ihmal etmenin bedeli dökülen dişler vb. sağlık problemleri olabiliyor. Diş fırçasının maksimum kullanım süresi 3 aydır. Bu süreyi aştığı halde kullanmaya devam edilen diş fırçaları sağlıksızdır. Ayrıca bir diş fırçasına karşıdan ve yandan bakıldığı zaman kıllarında ayrılma gözleniyorsa fırçanın derhal değiştirilmesi gerekir. Diş eti çekilmesinde tüketilen asitli gıdalar kadar diş macunu ve fırçasının yanlış tercih edilmesinin de etkisini yadsımamak gerekiyor.

Güçlü Beyin Hücreleri İçin Bitter Çikolata

İnsana mutluluk hissi veren bitter çikolatanın, kan şekerini dengede tutarak diyabete karşı ciddi koruma sağladığı bilinmektedir. Beyin hücrelerini kuvvetlendiren bittet çikolata, zayıflatıcı etkisi ile özellikle bayanların yüzünü güldürüyor.

Enginar İle Genç Kalın

Enginar çok besleyici bir besin maddesidir. Sindirimi hızlandırıcı etkisi aynı zamanda kabızlığın şifasıdır. Kolesterol seviyesini düşürmekle birlikte yüksek kolesterolün neden olabileceği felç riskini asgariye indirir. Kansere karşı korunmada mucizevi bir besindir. Her yaşta genç kalmanın sırrıdır.

Kan Damarlarının Sigortası Yaban Mersini

İçeriğinde bol miktarda antioksidan barındıran yaban mersini, kan damarlarının güvencesi bir besindir. İdrar yolu enfeksiyonlarının bir numaralı şifası olduğu gibi yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Diyabet riskini düşürür. Tok tutma özelliği ile zayıflatır.

Cildinizi Leblebi İle Besleyin

Kolesterolü düşürücü etkisi olan leblebinin içeriğinde bol miktarda kalsiyum vardır. Kemikleri kuvvetlendirir. Tokluk hissi verdiğinden dolayı kilo verdirir. Cildi beslediği gibi kırışıklıkların gecikmesinde etkili bir besindir.

Doktorunuz Soğan ve Sarımsak Olsun

Soğan ve sarımsak ikilisi sağlığımıza o kadar faydalı ki adeta sağlığımızın sigortası besinlerdir. Bayanların korkulu rüyası olan göğüs kanserinde riskin en az seviyeye inmesinde soğan ve sarımsağın içerisindeki kimyasallar çok etkilidir. Ayrıca felç ve kalp rahatsızlıklarında da riski bir hayli düşürmektedir. Kolesterolün düşmesinde oldukça etkili olan müthiş ikili bağırsaklardaki iltihabı söker atar. Kemik erimesine karşı kemikleri kuvvetlendirerek şifa olmaktadır. Öksürüğü hafifletmesinin yanı sıra sindirimi hızlandırarak kabızlığın önüne geçer.

Kalbinizin Güvencesi Fındık

Kalp rahatsızlıkları yaşamımızı her geçen gün daha fazla tehdit etmektedir. Kalp sağlığının korunmasında en etkili yöntemler ise düzenli ve sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve düzenli uyumaktır. Uykusunu yeterli seviyede alamayan insanlarda hipertansiyon, kalp krizi, şeker hastalığı, obezite ve depresyon riski oldukça fazladır. Bir yetişkin için 7 ila 9 saat aralığındaki gece uykusu yeterlidir. Yine kalp sağlığını korumak isteyen bireyler, paketlenmiş gıdalardan, kurabiyeden ve cipslerden kesinlikle kaçınmalıdır. Zeytin, zeytinyağı, fındık ve avokado ile dost olmalıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@