Hangi besin neye iyi gelir 4

Günümüzde yaşamlarımızı cehenneme çeviren birçok rahatsızlığın nedeni sağlıksız beslenme alışkanlığı ve yanlış uygulanan diyetler ile bağışıklık sisteminin zayıflatılmasıdır.

SAĞLIK 10.01.2020, 23:18 11.01.2020, 00:13 Şener Koştu - sener.kostu@canlihaber.com
Hangi besin neye iyi gelir 4

Ülserde Şikayetleri Azaltmak İçin Bu 5 Yöntemi Uygulayın

Günlük yaşantımızı kâbusa çeviren ülser rahatsızlığı mide veya onikiparmak bağırsağının mide asidi tarafından tahrip edilmesi neticesinde ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Ülser rahatsızlığı karnın üst bölgesinde yanmaya, hazımsızlığa, şişkinliğe, bulantıya, iştahsızlığa ve kilo kaybına yol açan ve ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre çok daha fazladır. Ülser rahatsızlığına neden olan başlıca faktörler ise besinlerin az çiğnenmesi, dengesiz ve sağlıksız beslenme tarzı, midenin aşırı doldurulması ve tuzun çok fazla tüketilmesidir. Ülser rahatsızlığına tanı konurken endoskopi yöntemi kullanılmaktadır. Ülser rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde kanser riski ciddi oranda artmaktadır. Ülser rahatsızlığının yol açtığı şikayetleri azaltmak için sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı, öğünlerde aksatılmamalıdır. Çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılması şarttır. Buharda pişen yemekleri yemeye özen göstermelidir. Tatlı olarak ise taze ve kuru meyveler tüketilmelidir.

Kalitesiz Uyku Beyin Hücrelerini Öldürür

İnsan ömrünün uzamasına sevinsek de Alzheimer rahatsızlığı hepimizin gözünü korkutmaktadır. Günümüzde Alzheimer rahatsızlığının görülme sıklığının artmasında insan ömrünün uzaması baş etkendir. İlerleyen yaşlarda Alzheimer gibi ciddi bir rahatsızlıkla karşılaşmamak için beyin sağlığını korumaya çok önem vermeliyiz. Bunun içinde alınabilecek en önemli tedbir kaliteli uykudur. Yapılan araştırmalar, uykunun kalitesinin bozulması halinde beyin hücrelerinin çok daha hızlı öldüğünü gösteriyor. Çok uzun bir süre uykusuz kalınması halinde de beyindeki amiloid oranı artmaktadır. Bu da beyne zarar verdiğinden beyin sağlığını tehdit etmektedir. Beyin hücresinin ürettiği amiloid proteininin görevinin tamamlanmasıyla birlikte yok edilmesi şarttır. Çünkü amiloid proteini, Alzheimer rahatsızlığında baş etkendir.

Göz Tansiyonunu Hafife Almayın

Göz rahatsızlıklarının tedavisinin derhal yapılması gerekir. Genellikle 45’li yaşlardan sonra ciddi bir sağlık problemi olarak kendisini gösteren göz tansiyonunu hafife almamak gerekiyor. Çünkü tedavi edilmezse körlüğe yol açabilecek kadar ciddi bir rahatsızlıktır. Göz tansiyonu çok sinsi ilerleyen bir rahatsızlık olduğundan aile öyküsünde glokom olanların, diyabet ile tansiyon hastalığı bulunanların çok dikkatli olması gerekiyor. Göz tansiyonuna karşı alınabilecek en ciddi tedbir ise yılda bir kez göz muayenesinden geçmektir.

Sonbaharda Suyu Bol Tüketin

Kış mevsimine girmeden evvel bizlere adeta idman yaptıran sonbahar, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerin arttığı bir mevsimdir. Sonbaharda sağlıklı kalabilmenin en önemli yolu sağlıklı ve dengeli beslenebilmektir. Vücudun dirençli olması ve metabolizmanın hızlı çalışması içinde bol su içmek gerekiyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yolu da brokoliyi, balığı, yeşil çayı, portakalı, bal kabağını, yumurtayı, taze kırmızı biberi, domatesi, ıspanağı ve yoğurdu bol tüketmekten geçiyor. Aynı zamanda bu besinlerin içeriğinde bulunan antioksidan vücudu daha dirençli hale getirdiği gibi metabolizmayı da daha hızlı çalıştırmaktadır.

Börülce İle Diyabete Savaş Açın

Börülcenin taneleri ufak olsa da deva olmadığı dert yoktur. Damar tıkanıklığında riski asgariye indirir. Kolesterolü düşürdüğü gibi kalp rahatsızlıklarına kalkan olur. Diyabete karşı çok ciddi savaş verir. Bağırsakları düzenli çalıştırır.

Güçlü Dişler İçin Brüksel Lahanası

Brüksel lahanasının içeriğinde bol miktarda bulunan vitamin ve mineraller, kanserle ciddi şekilde mücadele eder. Kemikleri kuvvetlendirdiğinden dolayı ileri yaşlarda görülebilecek kemik erimesine karşı alınabilecek ciddi bir tedbirdir. Yüksek tansiyonu düşürür. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığından zayıflamak için bire birdir. Dişlerin kuvvetlenmesi içinde oldukça etkilidir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@