Hangi besin neye iyi gelir 5

Zinde bir beyin ve zinde bir vücut için besinler hakkında bilinçli olmalı ve sağlıklı beslenmeliyiz. Böylelikle en büyük yatırımı yaşlılığımıza yapmış oluruz.

SAĞLIK 11.01.2020, 00:07 11.01.2020, 14:34 Şener Koştu - sener.kostu@canlihaber.com
Hangi besin neye iyi gelir 5

Zinde Bir Beyin İçin Hareketli Yaşam Tarzı

Beynimizin sağlıklı olması ve sağlıklı düşünebilmemiz için sadece beden sağlığı yeterli değildir. Aynı zamanda ruhsal açıdan da sağlıklı olmak gerekiyor. Beyin sağlığının korunmasında rahatsızlıklara erken tanı konması ise çok önemlidir. Birinci derece akrabalarında Alzheimer rahatsızlığı olanlar, 40 yaşın ardından unutkanlık başlayanlar ile unutkanlığı gittikçe artanlar, kesinlikle bir beyin check-up’ından geçmelidir. Ayrıca doğru ve dengeli bir beslenme tarzı da beyin sağlığı için olmazsa olmazdır. Uzun ömürlü ağaçların meyvelerinin içeriğinde yer alan vitaminlere beyin aşırı gereksinim duymaktadır. Bu nedenle incir, ceviz, badem ve zeytin bol yenmelidir. Beyin sağlığı açısından B vitamininin önemi de tartışılmaz. Ancak ülkemiz bol güneş alan bir konumda olsa da insanlarımızda D vitamini eksikliği oldukça fazladır. Çünkü genellikle kapalı alanlarda yaşamayı tercih ediyoruz. Yine fazla kilolarda beyin sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Zinde ve sağlıklı bir beyin için en önemli husus ise hareketli yaşam tarzıdır.

Romantizmin Sırrı Vanilya

Vanilyanın içeriğinde sodyum, kalsiyum ve demir bol miktarda bulunmaktadır. Vanilya, aşk yaşamını da renklendirmektedir. İçeriğindeki afrodizyak ile cinsel gücü ve arzuyu ciddi şekilde artırmaktadır. Sinirlerde rahatlama sağlayan vanilya, depresyonda olanların tüketmesi gereken bir besindir. Bağırsaklara oldukça yararlı olan vanilya, hazmı rahatlatır. Vanilyadan daha iyi bir ateş düşürücü bulmak imkansızdır. Öksürüğe son verir. Astım gibi solunum yolları rahatsızlıklarından, alerji ve soğuk algınlığından korunmada oldukça etkindir. Adet söktürücü özelliği vardır. Tatlı yeme isteğinin önüne geçmede vanilya kokusu bire birdir. Mide bulantısını geçirdiği gibi vanilyanın koklanması ve ağızda tutulması sağlığa çok faydalıdır.

Kelliğin Çaresi Kuşburnu

Günümüzde kadın ve erkeklerin en fazla şikayet ettiği sağlık problemleri arasında saç dökülmesi başı çekmektedir. Güçlü ve sağlıklı saçlar için beslenme tarzımız doğru olmalıdır. Saçların kolay yıpranmasında ve hızlı dökülmesinde en önemli etken C vitamini eksikliğidir. İçeriğinde zengin oranda C vitamini olan portakal, mandalina, limon, frenk üzümü, çilek, kuşburnu, karnabahar, domates, ıspanak gibi besinleri bol bol tüketmeliyiz. Bu tür besinler, saçları güçlendirdiği gibi cilt içinde iyi bir besin kaynağıdır.

Ayran İle Kolesterole Son

Yaz aylarının sıcak havalarında vücudun hararetini en iyi ayran alır. Kemiklerin kuvvetlenmesinde ve kan basıncının düşmesinde etkin olan ayranın, kolesterolü dengede tutan en iyi içecek olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda ayran, reflüye de çok iyi gelmektedir.

Biberiye İle Aşırı Kilolardan Kurtulun

Biberiye yağının oldukça hoş bir kokusu vardır. Saç dökülmesinin de en iyi ilaçlarından biridir. Sindirim sistemini rahatlattığı gibi güçlü ve zinde bir hafıza için vazgeçilmezdir. Stresi çok ciddi şekilde azaltır. Fazla kilolarından kurtulamayanlar, biberiye yağını ihmal etmemelidir.

Aloe Vera İle Diyabete Son

Sağlıklı ağız ve dişler için Aloe Vera’dan vazgeçilmemelidir. Kabızlığa şifa bir besindir. Diyabetin neden olduğu şikayetlere son verir. Cilt temizliğinde önemlidir. Mutluluk ve enerji kaynağıdır. Bağırsaklardaki iltihapların sökülmesinde etkindir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@