Hastanelerdeki yoğun bakım tedavi ücretleri iki katına çıkarıldı! Bakan açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı son açıklamada, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan düzenleme ile devlet tarafından karşılanan yoğun bakım tedavi ücretlerinin iki katına çıkarıldığını duyurdu.

SAĞLIK 04.04.2020, 17:31 04.04.2020, 17:54 Sema Topbaş
Hastanelerdeki yoğun bakım tedavi ücretleri iki katına çıkarıldı! Bakan açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı son açıklamada, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan düzenleme ile devlet tarafından karşılanan yoğun bakım tedavi ücretlerinin iki katına çıkarıldığını duyurdu. Ülkemizde etkili olan yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında Sağlık Uygulama Tebliği’nde düzenlemeye gidildi ve düzenleme sonucunda yoğun bakım tedavi ücretlerinin iki katı arttığı duyuruldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’ndan Açıklama

banner32
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni açıklamalarda bulundu. Yen tip koronavirüs tedavisinde kullanılan ilacı da geri ödeme listesine aldıklarını söyleyen Selçuk, koronavirüs tanısı konulan her hasta için hastaneye günlük olarak 660 TL ödeme yapılacağını söyledi. Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki yeni düzenleme ile ilgili açıklama yapan Bakan Selçuk, salgın sürecinde yatarak tedavi gören tüm hastalara sağlık hizmeti sunan profesyonelleri korumak ve salgının bulaşmasını engellemek için yüksek maliyet oluşturan bakım hizmetlerini de geri ödeme kapsamına aldıklarını ifade etti. yeni düzenlemeye göre koronavirüs tanısı konmuş olan her bir hasta için hastanelere günlük 660 TL ödeme yapılacağını söyleyen Selçuk, bu sayede salgın sürecinde hastanelere özel bir destek verilmiş olacağını söyledi.

Plazma Tedavisinin Bedeli Karşılanacak

Açıklamasının devamında sağlık hizmetleriyle birlikte faturalandırılacak olan bakım hizmetlerini de ödeme kapsamına aldıklarını belirten Bakan Selçuk, Dünya Sağlık Örgütü’nün salgına karşı yayımladığı bildirisinde, immün plazma tedavisinin en çok tavsiye edilen potansiyel tedavilerden bir olduğuna dikkat çektiğini ve bu bağlamda immün plazma veya serumun toplanması için uygun koşullar oluşturularak bu alanda ilerlemenin önemine vurgu yaptı. Bu doğrultuda Türkiye’de iyileşen hastaların serumlarından antikor temin edilerek koronavirüs tanılı hastalarında kullanılması işlemine ait bedellerin karşılanacağı belirtildi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@