İbuprofenin Covid-19 tedavisindeki etkisi gözlemlenecek

İngiltere'de bilim adamları, Covid-19 virüsü rahatsızlığının tedavisinde ibuprofen adlı ilacın solunum yetmezliği üzerindeki etkisini bir deneyle gözlemleyecek.

SAĞLIK 03.06.2020, 21:58 Şener Koştu
İbuprofenin Covid-19 tedavisindeki etkisi gözlemlenecek

İngiltere'de yapılacak olan bir deneyle yeni tip koronavirüs rahatsızlığının tedavisinde ibuprofen adlı ilacın etkisi denenecek.

Deneye Liberate Adı Verildi

Londra'da bulunan Guy's ve St. Thomas Hastanesi ile King's College Hastanesi'nde görev yapan ekip tarafından yeni tip koronavirüs (Covid-19) tanısı konan ve solunum güçlüğü çeken hastaların tedavisinde ibuprofen adlı ilacın etkisi denenecek. Deneyi gerçekleştirecek ekip, deneye liberate (özgürleştirmek) adını verdi. Deneye katılanların yarısına günlük tedavilerinde kullanılan ilaçlara ek olarak ibuprofen adlı ilaçta verilecek.

İlacın Özel Bir Formülü Kullanılacak

Deneyi gerçekleştirecek ekip, deneyde ibuprofenin mevcut tablet şekli yerine ilacın yeni bir formülasyonunu kullanacak. Ekipte görevli King’s College Hastanesi'nden Prof. Mitul Mehta, “Elde edilen bulguların beklentilerimizle örtüştüğünü görebilmek için bir deneme yapmak zorundayız.” dedi. Genellikle ağrı kesici ve antienflamatuar olarak kullanılan ibuprofen, daha evvelde hayvanlar üzerinde denenmiş ve Covid-19'un en önemli belirtisi olan akut solunum yetmezliğinin tedavisinde de kullanılabileceği görülmüştü.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@