Kanser tedavisinde kemoterapi kadar kişiye özel beslenmede önemli

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, kanser hastalarında kemoterapi kadar kişiye özel beslenme düzeninin de önemli olduğunu söyledi.

SAĞLIK 11.11.2019, 22:04 Burak Yılmaz
Kanser tedavisinde kemoterapi kadar kişiye özel beslenmede önemli

Prof. Dr. Sezgin, kanser tedavisi gören hastalıkların yaptığı en büyük atağının alternatif tıp diyerek doktor kontrolünde olmadan bitkisel tedavileri yönelmek olduğunu söyledi. Kanser hastalarının tedavi için kullandığı ilaçlarla etkileşimi olabileceğini belirten Sezgin, doktor onayı almadan bu bitkileri kullanan hastaların kendilerini iyileştirmek yerine daha da hasta ettiğine dikkat çekti.

Beslenme programı çok önemli

Profesör Doktor Sezgin, Hollanda'da yaşayan ve 3 yıl önce kolon kanseri teşhisi konulduktan sonra tedavi ile hastalığı atlatan fakat geçtiğimiz yıl hastalığı yeniden nüks eden Cengiz Kaya’ya özel bir beslenme programı uyguladı. Bugüne kadar gittiği bütün doktorlar tarafından yapacak bir şey yok denilerek evine gönderilen Kaya, kemoterapi tedavileri ve doktor Sezgin'in uyguladığı beslenme programı sayesinde 6 ay içerisinde 58 kilodan 68 kiloya çıktı. Aynı zamanda Kaya'nın karaciğerine kadar yayılan kanser yarı yarıya geriledi.

1 ay ömrü kaldığı söylenmişti

Profesör Doktor Sezgin, yaptığı açıklamada Cengiz Kaya'nın kendisine geldiğinde Hollanda'da doktorunun 1 ay ömrü kaldığını söylediğine dikkat çekerek, hastaya kanser teşhisi konulmasının ardından sarılıkla gelişince çok iyi tedavi uygulanmadan evine gönderildiğini, kendilerine gelen hastayı muayene ettiklerinde gerçekten ciddi bir kilo kaybı ve kansere bağlı kaşeksi denilen kaslarda erimenin başladığını dile getirdi. Kendisine özel bir beslenme programı düzenlediklerini ve ardından beslenme takviyeleri ile tamamlayıcı tedaviler kullandıklarını belirten Sezgin, ardından da hedefe yönelik kanser tedavisi ile kişiye özel düşük doz kanser kemoterapisine başladıklarını ifade etti. Yaklaşık 6 ay gibi bir süreç sonunda hastanın sarılığının düzeldiğini belirten Sezgin, aynı zamanda kanserinde yarı yarıya gerilediğini ifade etti. Profesör Doktor Sezgin, açıklamasında kanser tedavisinde beslenme düzeninin ne kadar önemli olduğunun burada ortaya çıktığını dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@