Koronavirüs enfekte olanların yüzde 86'sı fark edilmeden toplum içerisinde yaşıyor

ABD'de yapılan bir araştırmadan elde edilen bulgulara göre koronavirüs enfekte olan kişilerin ortalama yüzde 86'sı toplum içerisinde gizli taşıyıcı olarak yaşamını sürdürüyor.

Koronavirüs enfekte olanların yüzde 86'sı fark edilmeden toplum içerisinde yaşıyor

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kısa bir süre içerisinde nasıl küresel bir salgına dönüştüğünü ortaya koydu. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre yeni tip koronavirüs enfekte olanların ortalama yüzde 86’sı fark edilmeden normal bir şekilde toplum içerisinde yaşamını sürdürüyor. Bu ise salgını körükleyerek küresel bir salgına dönüştürdü.

Science Dergisi Yayımladı  

Science Dergisi tarafından yayınlanan araştırmaya göre Çin’e seyahat kısıtlamaları getirilmeden evvel her 7 vakanın 6’sı dünyaya virüsü yaydı. Araştırmacılar, bu araştırmayı yaparken kullandıkları bilgisayar modellemesinde koronavirüsün ilk görüldüğü Çin’in Wuhan şehrinden başlayarak küresel salgına dönüşen salgının izlerini takip etti. Böylelikle az belirti görülen veya hiç belirti görülmeyen gizli virüs taşıyıcılarının, bugüne kadar dünyada görülen vakaların üçte ikisine virüsü bulaştırdığı ortaya çıktı. Araştırmada özellikle vurgulanan konu ise yeni tip koronavirüs enfekte olan kişilerin yüzde 86’sının fark edilmeden toplum içerisinde rahatlıkla yaşamını sürdürdüğü oldu.

Gizli Taşıyıcılar Salgını Körüklüyor

Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda yazılan raporun yardımcı yazarlarından olan Columbia Üniversitesi’nde görevli Jeffrey Shaman, “Salgının yayılmasını tetikleyen esas unsur koronavirüsün enfekte olduğu ama tanı konulmayan bu gizli taşıyıcılardır. Bu taşıyıcılarda ya çok az belirti görülüyor, ya da hiç belirti görülmüyor. Bu gizli taşıyıcılar, sadece üşüttüklerini düşünerek toplum içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Rapordan elde edilen en önemli sonuç ise salgının görüldüğü bölgelerde sosyal kısıtlamaların çok önemli olduğudur. Ne var ki bu gizli taşıyıcılar yüzünden salgının önlenmesi çok güç olacak.” şeklinde konuştu.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@