Koronavirüs kabusu sürerken 7 ilimizde başka bir hastalık patladı!

Dünya geneline yayılan koronavirüs salgını Türkiye’de de etkisini devam ettirirken 7 ilimizde ise Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı patlak verdi.

SAĞLIK 03.06.2020, 15:52 Sema Topbaş
Koronavirüs kabusu sürerken 7 ilimizde başka bir hastalık patladı!

Dünya geneline yayılan koronavirüs salgını Türkiye’de de etkisini devam ettirirken 7 ilimizde ise Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı patlak verdi. Koronavirüs kabusu devam ederken Tunceli, Gümüşhane, Bingöl, Erzincan, Bayburt, Giresun ve Tokat’ta hastalıkla ilgili vakaların arttığı öğrenildi.

Tokat’ta 30’u Aşkın Hasta Yatarak Tedavi Gördü

Tunceli, Gümüşhane, Giresun, Bingöl, Bayburt, Erzincan ve Tokat’ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarının görülmeye devam ettiği aktarılırken Erzincan’da da son 1 ay içinde 17 hastanın hastalık şüphesiyle tedavi gördüğü öğrenildi. Sivas’ta da 40 KKKA vakasının bulunduğu bilgilerine yer verildi. Tokat’ta ise 30’u aşkın hastanın yatarak tedavi gördüğü ve hala klinikte 11 hastanın tedavisine devam edildiği belirtilirken hastalardan durumu ağır olan 1 kişinin yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Vakalar Temmuz Sonuna Kadar Devam Edebilir

Elazığ Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, ilk defa 2002 yılında Türkiye’de görülmeye başlayan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının kesin tanının ardından ülkemizde çok sayıda bölgede vakalar gelmeye başlandığını ifade etti. Her sene çok sayıda insanı etkileyen hastalığın Temmuz sonuna kadar devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Kırım Kango Kanamalı Ateşi ve Koronavirüs

Hastalık Salgından Dolayı Geri Planda Kaldı

Dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını sebebiyle KKKA hastalığının geri planda kaldığı belirtilirken Sağlık Bakanlığı’ndan gelen öneriler ile diğer hekimler ve sağlık çalışanlarına yönelik konuyla ilgili çok sayıda eğitim faaliyetleri düzenlendiği bilgisine de yer verildi. Bu hastalığın yeni bir hastalık olmadığı, bazı vakalarda ölümle sonuçlanabilen bir bölge hastalığı olduğunun altı çizildi. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@