Koronavirüs marketlerdeki gıda ambalajından bulaşır mı?

Dünyaya korku salan koronavirüs salgını ile ilgili her geçen gün yeni araştırmalarla ortaya çıkıyor. Bilim insanları bu defa koronavirüsün hangi yüzeylerde ne kadar yaşayabildiğini araştırdı ve kamuoyu ile paylaştı. Peki koronavirüs hangi yüzeyde ne kadar yaşıyor, marketlerdeki gıda ambalajlarından koronavirüs bulaşır mı?

Koronavirüs marketlerdeki gıda ambalajından bulaşır mı?

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de birçok dükkan kapatıldığı vatandaşlar temel ihtiyaçlarını açık olan marketlerden karşılamayı sürdürüyor. İnsanlar hızlı bir şekilde bulaşan ölümcül virüs nedeniyle artık yediği içtiği sayılardan de tedirgin olmaya başladı. Birçok kişi virüs kargo paketinden bulaşır mı?, Marketlerdeki gıda ambalajlarında virüs geçer mi, dışarıdan yemek siparişi verince virüs bulaşır mı gibi soruların yanıtını araştırıyor.

Bu yolla bulaşma riski düşük

Son olarak New England Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonucu Sabri Ülker Vakfı tarafından değerlendir. Araştırmaya göre koronavirüsü kargo paketi teslim alırken, marketteki bir gıda ambalajında dokunurken ya da yemek siparişi tesliminde de insanlara kolaylıkla geçmeyeceği ve bu yolla bulaşma riskini oldukça düşük olduğu belirtiliyor.

Yaşanma ihtimali oldukça düşük

Kargo paketimden ya da marketteki herhangi bir ambalajların virüsün size bulaşması için ona temas eden kişinin koronavirüsü ile enfekte olması ve sınırlı semptomlara rağmen çalışıyor ya da dışarıda olması gerekiyor. Bu kişinin burnunu sildikten sonra ellerini yıkamıyor ve pakete bazı virüsleri bulaştırıyor olması gerekirken bu varsayımda bile gibisin bulaştıktan sonra sizin kapıda paketi teslim almanıza kadar geçen sürede virüsün az aldığı ifade ediliyor. En kötü senaryoda bile hasta kişi paketi aldıktan sonra kapıya geliyor elleri paketle temas ediyor ya da teslim etmeden hemen önce paketin üstüne hapşırıyor. Bu ihtimalin yaşanma varsayımı çok düşük olurken bulaşıcı zincirini yine de kırılabileceği söyleniyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@