Koronavirüs testi kriterlerinde değişikliğe gidildi

Dünyada rastlanan farklı semptomlar nedeniyle Sağlık Bakanlığı, koronavirüs test kriterlerinde değişikliğe gitti. Kriterlere yeni eklenen belirtiler ve bulgular haberimizin detayında...

SAĞLIK 09.06.2020, 13:46 10.06.2020, 00:36 Şener Koştu
Koronavirüs testi kriterlerinde değişikliğe gidildi

Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19 virüsü test kriterlerinde özellikle ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri esas alınıyordu. Ancak dünyada rastlanan farklı semptomlardan dolayı Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 virüsü test kriterlerinde değişikliğe gitti.

Hangi Kriterler Eklendi

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ateş, öksürük, nefes darlığı şikayetleri haricinde baş ağrısı, boğaz ağrısı, tat ve koku almada kayıp ve ishal şikayetlerinden herhangi biri varsa yeni tip koronavirüs testi yapılacak.

banner32

Vaka Tanımı Değişti

Kovid-19 rehberinde güncelleme yapan Sağlık Bakanlığı, olası vaka tanımını değiştirerek tat ve koku kaybı, baş ve boğaz ağrısı ve ishal gibi şikayetleri de olası vaka tanımına ekledi. Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19 rehberindeki yeni olası vaka tanımı şu şekilde;

“Ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, tat ve koku alma kaybı, kas ağrıları ve ishal şikayetlerinden en az biri varsa ve bu şikayetlerin herhangi bir neden/hastalık ile açıklanamaması ve semptomların başlamasından evvelki 14 gün içerisinde kendisi ya da yakın temaslısının hastalık açısından yüksek riskli bölgede bulunması veya semptomların başlamasından evvelki 14 gün içerisinde doğrulanmış Kovid-19 vakası ile yakın temas etmiş olması halinde Kovid-19 testi uygulanacaktır.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@