Koronavirüste ölüm oranlarını düşüren ilaç bulundu

Yaşamını ABD'de de sürdüren ünlü Türk kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz, koronavirüsle mücadelede en etkili ilacın bulunduğunu söyledi.

SAĞLIK 01.07.2020, 11:45 01.07.2020, 14:47 Şener Koştu
Koronavirüste ölüm oranlarını düşüren ilaç bulundu

Koronavirüsle etkili şekilde mücadele edilmesini sağlayacak ilaç hakkında önemli açıklamalar yapan dünyaca ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz, "Deksametazon ilacı ile ilgili sizlere çok güzel haberlerim var. Oxford Üniversitesi uzmanları tarafından koronavirüsün tedavisinde en etkili ilaç olduğu söylenen deksametazon ilacı hakkında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) açıklama yaptı. Bu ilaçla yapılan tedavi sayesinde oksijen desteği veya solunum cihazına desteği olan hastalar arasındaki ölüm oranında ilk defa düşüş sağlandı. Bu, koronavirüsle etkili mücadelede büyük bir ilerlemedir." dedi. 

2 Bin Vakada Denendi

banner32
İlaç ile ilgili 2 bin vaka üzerinde yapılan araştırmalardan elde edilen bulguların ilacın verilmediği 4 bin vakadan elde edilen bulgular ile karşılaştırıldığını söyleyen Dr. Öz, "İlacın koronavirüsün tedavisinde çok önemli etkileri oldu. Oxford Üniversitesi tarafından paylaşılan veriler incelendiği zaman solunum cihazına bağlı hastaların ölüm oranının yüzde 40'tan yüzde 28'e düştüğü görülüyor. Oksijen gereksinimi olan hastalarda ise ölüm oranı yüzde 25'ten yüzde 20'ye düştü. Bu ilaç, bugüne kadar ölüm oranını düşüren tek ilaç oldu. Ölüm oranını önemli ölçüde düşürüyor." şeklinde konuştu. 

İlacın Fiyatı Ucuz

Koronavirüs salgınına karşı etkili mücadele edebilmek için her bireyin kendisini koruması gerektiğini ifade eden Dr. Öz, "İlaç, çok pahalı bir ilaç değil. Bu nedenle de bütün dünyada rahatlıkla kullanılabilir. Böylesine güzel bir haberi sizlere verdiğim için çok mutluyum. Covid-19 virüsü rahatsızlığının tedavisinin bulunması için her ülke elinden gelen çabayı gösteriyor. Vatandaşlarımızda maske takarak ve sosyal mesafeye uyarak bu mücadeleye destek verirlerse daha başarılı sonuçlar elde ederiz." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@