Koronavirüste yeni bir dalga olur mu? Sağlık Bakanı açıkladı

Ülkemizde görülen yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayısının düştüğü bugünlerde herkesin korkusu yeni bir dalganın görülmesi. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın salgında yeni bir dalga beklemediğini ifade etmesi yüreklere su serpti.

SAĞLIK 31.05.2020, 21:39 Şener Koştu
Koronavirüste yeni bir dalga olur mu? Sağlık Bakanı açıkladı

CNN Türk Muhabiri Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde görülen yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dünyada koronavirüs vakaları sıfırlanmadıkça Türkiye'de sıfırlanma ihtimalinin olmadığına değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Ülkemizde görülen koronavirüs salgınında yeni bir dalganın olacağını beklemiyorum. Tedbiri elden bırakmadan birbirimizi uyarmalı ve kurallara uymalıyız." dedi. 

En Geç Türkiye'ye Geldi

Yeni tip koronavirüs salgınının Avrupa ülkeleri arasında en geç Türkiye'ye geldiğine değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "6 haftalık bir süreç içerisinde ilk dönemi tamamladık. Yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı yüzde 62'yi aşmadı. Bu başarıyı sağlık ordumuzla birlikte elde ettik. Vatandaşımız, salgına karşı duyarlı davranarak gereğini yerine getirmelidir. Salgının 2'inci döneminde kontrollü sosyal hayata geçeceğiz. Maskeyi kesinlikle takmalı ve sosyal mesafe kuralına çok önem vermeliyiz. Bu süreçte herkes birbirini uyarmalı ve kurallara uymada duyarlı olmalıyız. Salgında yeni bir dalga beklentisi içerisinde değilim. Tedbiri elden bırakmadan kurallara uymayı ihmal etmeyelim." şeklinde konuştu. 

Dünyada Bitmedikçe Ülkemizde Etkisi Sıfırlanmaz

Yeni tip koronavirüs salgınının dünyada etkisi sona ermedikçe Türkiye'deki etkisinin sıfırlanmasının kolay olmayacağına değinen Sağlık Bakanı Koca, "Ülkemizin, Avrupa ülkeleri ile çok yakın ilişkileri var. Gerek testlerin yapılması noktasında, gerek yapılması gerekenlerle ilgili uyarı noktasında ve daha birçok noktada çok özen gösteriyoruz." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@