Koronavirüsün Genetik Şifresi Var mı? Bilim Adamları Açıkladı

Alman ve İsveçli bilim adamları yapmış olduğu araştırmada, koronavirüsten ölüm riskini artıran genlerin, on binlerce sene önce yaşamış olan Neanderthal olarak tabir edilen insan türünden miras kaldığını iddia etti.

SAĞLIK 07.07.2020, 17:34 07.07.2020, 22:09 Kadir Kurtay
Koronavirüsün Genetik Şifresi Var mı? Bilim Adamları Açıkladı

Alman ve İsveçli bilim adamları tarafından ortak gerçekleştirilen koronavirüs salgının gen araştırmasında çok ilginç bir netice ortaya çıktı.

Salgın 28 bin yıllık miras

Neanderthaller, Buz Çağı’nda Avrupa'da yaygın olarak yaşamış soyu tükenmiş bir insan türü olarak biliniyor. Bilim adamları, koronavirüse karşı olan insan bağışıklığın daha çok zayıflığın, insanların günümüzden 28 bin sene önce yaşamış insan türünden miras kaldığını iddia etti.

Bilimsel çalışmada tespit edilen söz konusu genin, Avrupa’daki insanların yüzde 8’inde ve Amerika’daki insanların yüzde 4’ünde tespit ettiklerini söyledi.

Koronavirüse karşı ölme riskini arttıran bu gen, Günay Asya’da yaşayan insanlarda ve özellikle Bangladeşliler'de daha yaygın bulunduğu söylendi.

banner32
Koronavirüsün Genetik Şifresi Var mı?

Gen-koronavirüs ilişkisi

Araştırmada, koronavirüs hastalarından elde edilen bilgiler doğrultusunda, bu genlerin bağışıklık sisteminin virüse karşı verdiği tepkiyi etkileyerek insanların ciddi şekilde hastalanma yada ölme olasılığını daha çok artırdığı iddia edildi.

Bilimsel araştırmayı yapan Profesör Hugo Zeberg ve Dr Svante Pääbo, çalışmalarında üçüncü kromozomda bulunan Neandertal genetik sekansına sahip olmanın kişide ciddi SARS-CoV-2 enfeksiyonu yarattığını ve ana genetik risk faktörü olduğunu söyledi.

Neandertaller kim?

Bilim adamları bu insan türünün kalıntılarına ilk olarak dünya üzerinde Hırvatistan’da rastlamıştı.

Neandertaller, on binlerce sene önce insanlarla birlikte yaşayan görünüş ve boyut olarak insanlara çok benzemelerine rağmen daha bodur ve daha kaslı bir türdü.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@