Metabolizmayı hızlandırmanın yolu aşırı kilolardan kurtulmak

Metabolizmayı hızlandırmadan kilo verilmeyeceği, tam aksine kilo alınacağı günümüzde herkes tarafından biliniyor. Günümüzde su içse yarayan insanların sayısının her geçen gün artmasının ana nedeni metabolizması yavaş çalışan insanlardır.

SAĞLIK 09.01.2020, 20:25 Şener Koştu
Metabolizmayı hızlandırmanın yolu aşırı kilolardan kurtulmak

 Toplumda en sık duyduğumuz cümlelerden birisi su içsem yarıyor. Bu kadar kolay kilo alan bir insanın metabolizması yavaş çalışıyor demektir. Kolay kilo vermek isteyenlerin öncelikle metabolizmasını hızlandırması şarttır. Aksi takdirde hiçbir diyet programı zayıflamanıza yardımcı olamaz.

Metabolizma Niçin Yavaş Çalışır

Metabolizmanın yavaş çalışmasındaki en önemli etkenlerden birisi yaşın ilerlemesidir. Metabolik hızın yüksek olduğunun en önemli göstergeleri ise hareketli bir yaşam tarzı ile kas kütlesinin sağlam olmasıdır. Metabolik hız ne kadar yüksek olursa vücut o kadar az yağ biriktirir. Kadınların metabolizması erkeklere kıyasla daha yavaş çalışmaktadır. Menopoz dönemine giren kadınlarda ve andropoz dönemine giren erkeklerde hormonlar değiştiğinden dolayı metabolizma çok yavaşlamaktadır. Metabolizma hızını düşüren diğer önemli etkenler ise uykusuzluk, yetersiz su tüketimi ve tiroid bezinin yetersiz olması yani hipotiroidi rahatsızlığıdır.

Metabolizma Niçin Bozulur

Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz saatler, ekmek almaya giderken bile arabaya binilmesi yani hareketsiz yaşam tarzının benimsenmesi metabolizmanın bozulmasındaki ana etkendir. Aşırı kilolardan kurtulmak ve fit görünmek uğruna uygulanan şok diyetlerde metabolizmada bozulmaya neden olmaktadır. Yine güzel ya da yakışıklı görünmek için yaptırılan bilinçsiz detokslarda metabolizmanın yapısını olumsuz etkiler. Metabolizmayı bozan en önemli etkenlerin başında ise tiroid rahatsızlıkları gelmektedir.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yöntemleri

Sabahları kahvaltı kesinlikle yapılmalıdır. Yürüyüş, yüzmek vb. aerobik egzersizlerin düzenli aralıklarla yapılması, kas kütlesinin artırılması içinde haftalık iki-üç defa ağırlık çalışılması gerekir. Suyun bolca tüketilmesi, siyah çaydansa yeşil çayın içilmesi önemlidir. İçeriğinde bol protein barındıran besinler tercih edilmelidir. Tiroid hormon bozukluğu rahatsızlığı olanlar tedavilerini zamanında yaptırmalıdır. Haftanın ortasına denk gelecek şekilde haftada bir kez ara öğün kıvamında akşam yemeği yenmelidir.

İştahı Kontrol Etmek İçin Ne Yapmalı

Kahvaltıda 1 adet yumurta yemeği ihmal etmeyin. Protein ve karbonhidratın ara öğünlerde birleştirilmesi işe yarar. Örneğin meyve ile yoğurdu birleştirerek tüketebilirsiniz. Ara öğün niyetiyle atıştırma yapmaktan kaçının ve öğünler arasında 3 saat zaman aralığı olmasına dikkat edin. Sofranızın kralı yoğurt olsun. Öğünün ardından tatlı yemeyi kafanıza koymuşsanız yemeğin yanında 3 kaşık yoğurt yemeyi ihmal etmeyin. Öğünlerde protein almaya özen gösterin.

Diyet Listesinde Ne Varsa Yiyin

Diyet yapmaya başlayan insanlar, ilk haftalarda programlarındaki öğün saatlerine çok özen gösterirler. Ne var ki süreç ilerledikçe programdaki ara öğünler, genelde ana öğünlerden 1 saat sonra yenir. Bu da programın dışına çıkılması demektir. Diyet programının dışına çıkılınca da kilo verme ya azalır ya da durur. Diyette yapılan en önemli hatalardan birisi de sadece salata ile yetinilmesidir. Bu da ana öğünlerin peşine ara öğünlerin gelmesine neden olur. Ana öğünün yenmesinin ardından sadece 1 saat sonra canınız tekrar bir şeyler yemek istiyorsa kalitesiz kalori almışsınız demektir. Karbonhidrat, protein ve yağ dengesinde ki bozukluk kalitesiz kalori olarak adlandırılır. Ana öğünün yenmesinin ardından 3-4 saat sonra diyet programınızda ara öğün varsa onu yemeniz en sağlıklı olanıdır. Ne yesem yarıyor diyenlerin yaptırması gereken testler ise TSH, insülin direnci, demir, kan sayımı, B12 vitamini ve D vitaminidir. Ayrıca kilo vermek isteyenler, tok tutucu özelliği fazla olan çorbayı, yumurtayı, kuruyemişleri, ayranı, yoğurdu ve kefiri tüketmeyi ihmal etmemelidir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@