Obezleşen toplumda obeziteyi önlemenin formülleri

Kötü beslenme alışkanlıklarımızdan dolayı toplumumuz her geçen gün obezleşiyor. Bunun önüne ise sebze, meyve ve tam tahıl ağırlıklı beslenerek geçmek mümkün.

SAĞLIK 03.11.2019, 12:28 Şener Koştu
Obezleşen toplumda obeziteyi önlemenin formülleri

Yaşamsal tehdidi olan fazla kilolarla baş etmek gerçekten zor. Bu zor işi kolaylaştırmak için şekeri kesinlikle tüketmemek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekiyor.

Obezitenin en önemli nedenleri sağlıksız beslenmek ve hareketsiz yaşam tarzıdır. Obezitenin bu iki nedenini de inatla terk etmediğimiz için obezleşen bir toplumla karşı karşıyayız. Oysa 4 önlem ile bunun önüne geçmek mümkün. İşte o 4 önlem;

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Sebze, meyve ve tam tahıllı gıdaların hem kalorisi düşük, hem de besin değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle beslenmede sebze, meyve ve tam tahıllı gıdalara ağırlık vermek en sağlıklı beslenme türüdür. İçeriğinde doymuş yağ barındıran gıdalardan, şekerden ve alkolden ise kesinlikle kaçınmak gerekiyor.

Aşırı Yemeyin

banner32
Kilo alımında en önemli sebep kotrolsüz yiyilen yemeklerdir. Yemek yerken kendinizi bir türlü kontrol altına alamıyorsanız öncelikle bunun nedenlerini tespit etmelisiniz. Kontrolsüz yeme alışkanlığınızı kontrol altına almak için hangi besinleri, ne kadar tükettiğinizin ve sizi aşırı yemeye iten durumların bilincinde olmalısınız.

Düzenli Egzersiz

Kilo alımının önüne geçmenin en iyi formülü istikrarlı bir şekilde haftalık 150-300 dakika aralığında orta şiddette egzersiz yapılmasıdır. Kilo verdiren en ideal sporlar ise tempolu yürüyüş ve yüzmedir.

Haftalık Kilo Kontrolü

Kilo vermede başarı şansınızı artırmak için haftalık bir kez tartılmalısınız. Böylelikle kilo alımlarınızı ya da kilo kayıplarınızı rahatlıkla kontrol etmeniz mümkün olacak.

Kronik Stres Obezite Nedeni

Stres ve obezite arasında çok sıkı bir ilişki olduğu yapılan araştırmalar ile de ispatlanmıştır. İştahı artırarak yeme isteği uyandıran kortizol hormonu, kronik stres rahatsızlığı olanların vücudunda aşırı üretilir. Bu da önemli bir obezite nedenidir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@