Ömürden çalan anemi rahatsızlığının belirtisi halsizlik

Günümüzde sağlığımızı tehdit eden anemi rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde kanser başta olmak üzere ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Ömürden çalan anemi rahatsızlığının belirtisi halsizlik

Anemi (kansızlık) rahatsızlığının en önemli belirtisi halsizliktir. Tedavisi yapılmadığı takdirde ömürden çalıyor. Anemi rahatsızlığının ilacı olan besinlerin başında ise ıspanak ve mercimek geliyor.

Anemi rahatsızlığına fast-food beslenme tarzı ile beslenen günümüz toplumunda çok sık rastlanmaktadır. Bir kişiye anemi tanısı konulabilmesi için tıpta eritrosit adı verilen, kırmızı kan hücreleri içerisinde yer alan ve dokulara oksijen taşıma görevi olan hemoglobin konsantrasyonunun erkeklerde 13,5 gldl'nin altına düşmesi, kadınlarda ise 11,5 gldl'nin altına düşmesi gerekir. Anemi rahatsızlığında dokulara yeterli oksijen taşınamadığından dolayı dokularda ciddi fonksiyon kayıpları olur. Anemi rahatsızlığından iskelet, kalp ve sinir sistemi de yeterli oksijen alamadığından çok fazla etkilenir.

Ciddi Kanser Belirtisidir

Anemi rahatsızlığından kaynaklanan birçok rahatsızlıkla ilgili gerekli araştırmaların titizlikle yapılması şarttır. Anemi rahatsızlığı çok ciddi kanser belirtisidir. Ayrıca romatizmal rahatsızlıklar, kronik infeksiyonların, diyabetin, böbrek yetmezliğinin ve daha birçok rahatsızlığında ciddi belirtilerini oluşturur. Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan, vücudu erken yaşlandıran ve ömür törpüsü olan anemi rahatsızlığına karşı çok dikkatli olmak gerekir. Anemi rahatsızlığından dolayı tırnak yatakları, avuç içi çizgileri ve göz akları soluklaşır. Anemi tanısı konurken dikkate alınması gereken hususlar ise kanın içerisindeki hemoglobin miktarı, hematokrit değeri ve eritrosit sayılarıdır. Kansızlıkla birlikte seyreden en önemli rahatsızlıklardan biri ise demir eksikliğidir. Yetişkin bir erkeğin vücudunda 4 gram demir olması gerekirken, yetişkin bir kadının vücudunda olması gereken demir miktarı 3 gramdır. Demir içeriği bakımından zengin olan besinler ise sakatat ürünleri, yeşil sebzeler, et ve meyvelerdir. Dünyadaki nüfusun ortalama yüzde 25’inde demir eksikliği mevcuttur. Vücuttaki demir eksikliğinin en önemli belirtileri ise tırnakların düzleşmesi ve çukurlaşması, saçların kuruması ve çok kolay kırılmasıdır. Bir kişiye demir eksikliği anemisi tanısı konurken dikkate alınan hususlar ise kan demiri, serum total demir bağlama kapasitesi ve ferritin seviyeleridir.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir

Kansızlık şikayeti olan hastalar, kendilerini halsiz hissederler ve çok çabuk yorulurlar. Kansızlık rahatsızlığının diğer önemli belirtileri ise göğüste ağrı ve çarpıntı, adette düzensizlik, baş dönmesi, cinsel arzuda ciddi düşüş ve iştahsızlıktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@