Osteoporoz nedeniyle oluşan kırıklar hayatı tehlikeye atıyor

Kadınlarda daha çok görülen ve halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, dikkat edilmemesi durumunda kemik kırılmalarında yol açabiliyor. Genellikle el bileği, kalça kemiği ve omurgada meydana gelen kırıklar ise hayatı ciddi anlamda tehlikeye atabiliyor.

Osteoporoz nedeniyle oluşan kırıklar hayatı tehlikeye atıyor

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kadınlarda daha sık görülüyor. Önlem alınmaması durumunda ise bu hastalık kemik kırılmalarına yol açabiliyor. Özellikle kalçada meydana gelen kırıklar hayatı ciddi anlamda tehlikeye atıyor. Bu kırıklarla mücadele eden hastalardan yaklaşık yüzde 20'si hayatını kaybediyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Gülten Karaca,  özellikle menopoz sonrası östrojen hormonunun azalması, hareketsiz yaşam,  D vitamini ve kalsiyum eksikliği nedeniyle kemik erimesinin meydana gelebileceğini söylüyor.

Tedavi edilmemesi durumunda kırıklar meydana geliyor

Kemik dokusunun mikro yapısında bozulma, kemik kütlesinde azalma ve kırığa yatkınlık ile kendini gösteren bir hastalık olan Osteoporoz, tedavi edilmezse hastanın vücudunda kemik kırılmaları meydana geliyor. Özellikle menopoz sonrasında kadınlarda daha sık görülen bir hastalık olan kemik erimesinin nedenlerinden biri de menopoz sonrası östrojen hormonunun azalması. Osteoporoz için en önemli risk faktörü ise kemik kütlesinin düşük olması ile ortaya çıkıyor.

Genetik faktörler kemik yoğunluğunda etki gösteriyor

Çocukluk ve ergenlik döneminde İnsan vücudunda kemik kütlesi artarken 30-40 yaşlarda ise doruk noktasına ulaşıyor. Genetik faktörler yüzde 80 oranında kemik kütlesinin oluşumunu belirliyor. Yaşam tarzının kemik kütlesi oluşumundaki etkisi ise yüzde 20 olarak açıklanıyor. Kemik kütlesini azaltan etkenler arasında hareketsiz yaşam, sigara tüketimi, alkol, kalsiyum ve D vitamininin yetersiz olması, 12 aydan daha uzun süre emzirme gibi faktörler yer alıyor. Genç yaşta ilk adetin görülmesi, aşırı egzersize bağlı adet görememek, erken menopoz ise Doruk kemik kütlesinin azaltan diğer etkenler olarak sayılabilir.

Kalça kırıkları hayatı tehdit ediyor

Osteoporozlu hastalar kırık gelişmediği sürece belirgin bir şikayette bulunuyor. Kemik erimesi hastası olan kadınların yarısı erkeklerin ise üçte biri hayatları boyunca kırık riski taşıyor. Osteoporoza bağlı kırklar arasında en çok bilinenler ise kalça kemiği kırığı, omurga kırığı ve el bileği kırığı oluyor. Özellikle kalça kemiğinde yaşanan kırıklar hayatı ciddi anlamda tehdit ediyor ve oluşan komplikasyonlar nedeniyle hastaların yüzde 20'ye yakını hayatını kaybediyor. Uzmanlar osteoporoza bağlı kemik kırıklarının 75 yaş üzerinde kadınlarda daha sık görüldüğünü söylüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü