Pakistan'da kan donduran olay 900 çocuk AIDS virüslü çıktı

Pakistan'ın Ratodera kasabasında 1000 kişide HIV virüsü tespit edildi. HIV virüsü tespit edilen 1000 kişiden 900'ünün çocuk olması ise dünyanın kanını dondurdu.

SAĞLIK 03.12.2019, 12:16 04.12.2019, 18:24 Şener Koştu
Pakistan'da kan donduran olay 900 çocuk AIDS virüslü çıktı

Pakistan’ın küçük bir kasabasında yaşayan 900 çocukta HIV virüsünün pozitif çıkması kan dondurdu. Bu olay sadece Pakistan’da değil, Asya kıtasında da çocuklar arasında görülen en büyük HIV virüsü salgını olarak tarihe geçti. Bu çocukların çoğunluğu 12 yaşında ve ailelerinde hiçbir hastalık öyküsü yoktur. Ancak sadece 8 gün içerisinde HIV virüsü tespit edilen 1000 kişiden 900’ünün çocuk olması tüm dünyayı şok etti.

Virüsü Doktor Bulaştırdı

Bu korkunç gerçek üzerine yapılan araştırmalardan sonra çocuklara HIV virüsünü bir doktorun bulaştırdığı ortaya çıktı. Kasabada küçük bir sağlık ocağında doktorluk yapan Muzaffer Gangro’nun, 1000 kişiye HIV virüsü bulaştırmak suçundan gözaltına alındığı öğrenildi.

Kasten Bulaştırdığı İddiası

Kasaba halkı tarafından çok sevilen bir doktor olan Gangro’nun, çocuklara HIV virüsünü kasten bulaştırdığı iddia ediliyor. Cinayet şüphesiyle gözaltında bulunan Dr. Gangro, “Tarafımdan yapılan yanlış bir şey yoktur. Sağlık Bakanlığı yetkilileri üstündeki baskılardan kurtulmak ve yetersizliklerinin üstünü örtmek için beni günah keçisi ilan ettiler. 10 yıldan beri doktorluk yapmaktayım. Hakkımdaki suçlamaların hepsi birer uydurmadan başka bir şey değil. Kullandığım şırıngayı tekrar kullandığıma yönelik halktan gelen tek bir şikayet bile bulunmuyor. Diğer doktorlar popülaritemi kıskandılar. Gazeteciler ise hakkımda iftira atıyor.” dedi.    

Dünya Sağlık Örgütü ve hükümetin doktor hakkında ortak yürüttüğü soruşturmadan sonra ortada büyük bir ihmal olduğu değerlendirilerek doktor kefaletle serbest bırakıldı.

Travma Büyük

Çocuklarında HIV virüsü çıkan aileler, çocuklarının öleceği endişesiyle büyük bir travma yaşıyorlar. Çocuğunda HIV virüsü çıkan bir annenin anlattıkları ise ailelerin yaşadığı travmanın büyüklüğünü ortaya koyuyor. Anne, “Çocuklarımıza yönelik büyük bir nefret söz konusu. Resmen ayrımcılığa uğruyoruz. Hastalığın kendilerine de bulaşacağı düşüncesiyle kimse bizimle tokalaşmak dahi istemiyor. Çocuklarımızın okula alınmasını istemiyorlar. Diğer çocuklarda bizim çocuklarımızla oyun oynamaktan kaçınıyor. Yapabileceğimiz bir şey yoktur.” şeklinde konuştu.

Ratodera kasabası ile arasında birkaç kilometre mesafe bulunan Subhana Han köyünde de 32 çocukta, ailelerinde hiçbir HIV öyküsü bulunmadığı halde HIV virüsü pozitif çıktı.

HIV İlaçları Ücretsiz Veriliyor

Ailelerin çocuklarını tedavi ettirebilmesi için hükümet, HIV ilaçlarından ücret almıyor. Ancak önemli sorunlardan biri HIV virüsüne bağlı olarak görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilçları aileler ücret ödeyerek temin etmek zorunda. Ailelerde böyle bir maddi imkanlarının olmadığını dile getiriyorlar.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@