Pedofili nedir? Pedofili hastalık mı?

Dünya gündemine oturan Wayfair olayının ardından pedofili kavramı bir kez daha araştırılmaya başlandı.

SAĞLIK 13.07.2020, 17:07 Sema Topbaş
Pedofili nedir? Pedofili hastalık mı?

Dünya gündemine oturan Wayfair olayının ardından pedofili kavramı bir kez daha araştırılmaya başlandı. Wayfair skandalı Twitter’da gündem olmaya devam ederken bu olaya tepkilerde çığ gibi büyüyor. Bu skandalla beraber yeniden araştırılmaya başlanan pedofili ile ilgili tüm detaylar haberimizdezde…

Pedofili Nedir?

Wayfair olayı ile birlikte gündeme gelen çocuk ticareti iddiaları herkesin kanını dondurdu. Bu skandalla birlikte herkes pedofili ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Pedofili, yetişkin bir bireyin çocukları cinsel anlamda çekici bulması ve çocuklara karşı cinsel istismar dürtüsü barındırması ile bağdaştırılan psikoseksüel bir rahatsızlıktır. Pedofiliye hem biyolojik hem de çevresel faktörler sebep olabilir. Öte yandan beyindeki işlevsizliklerin de pedofilinin gelişimi için önemli bir faktör olabileceği ile ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır. 

banner32
Pedofili

Pedofiliye Neler Sebep Olur?

Kişinin aşırı dürtüselliği, kendini kontrol etmede zorlanması ve mantıksal çarpıtmaların beynin bazı bölgelerindeki işlev sorunlarının pedofiliye yol açtığı belirtilmektedir. Aynı zamanda bu hastalıkla ilgili çevresel faktörler incelendiğinde de bu tür cinsel yönelimleri belirleyen hastalıkların çocukluk dönemi ile ilgili bağlantılı olduğu da tespit edilmiştir. Bu tür cinsel istismar yönelimi olan kişilerin birçoğunun çocukluk döneminde bazı travmatik olaylar yaşadığı gözlemlenirken bu kapsamda beynin işlevsizlikleri, bazı travmatik yaşantılar ve çarpıtılmış cinsel ilişkiler kişinin psikolojisini ele geçirirken çocuklara cinsel saldırıda bulunan pek çok pedofilinin kendi çocukluğunda yaşadığı bazı olumsuz deneyimleri yeniden yaşayarak mağduriyetten egemenliğe geçiş yapmak istediği tespit edilmiştir.

Pedofili Nedir

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@