Prostat tanısında rektal muayene neden önemli

Sağlık sektöründe yaşanan teknolojik gelişmelere rağmen prostat tanısı konurken rektal muayenenin yapılması tanının sağlıklı konması açısından çok önemlidir.

Prostat tanısında rektal muayene neden önemli

Günümüzde laboratuvar ve görüntüleme teknikleri çok gelişse de prostat tanısı konurken rektal muayenenin yapılması kesinlikle gerekiyor. Öncelikle şunu kabullenmek gerekir ki prostat, vücuda ait olan bir organda oluşan rahatsızlıktır. Vücudun diğer organlarında yaşanan rahatsızlıklara dolaylı yoldan tanı konsa da prostata direkt dokunarak büyüklüğü, sertliği ve şekli ölçülebilir. Bu durum tanı konurken hasta için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Titizlikle yapılan rektal muayene sonucunda prostata dair çok değerli bilgiler elde edilir. Prostat tanısı konurken rektal muayene yapılmadığı takdirde tanının eksik olması kaçınılmazdır.

Hastada Muayene Korkusu Oluyor mu

50 yaş ve üstü hastalar rektal tuşe ve alt üriner sistem şikayetleriyle hastaneye müracaat etmişse, prostata yönelik hiçbir şikayeti olmasa dahi rektal muayenenin yapılması şarttır. Risk taşıyan hastaların hepsinde iyi huylu prostat büyümesi değerlendirilmelidir. Ayrıca rektal muayenenin prostat kanseri teşhisinde kritik önemi vardır. Muayene de gecikilmesi tanının daha geç konması anlamına gelir. Sırf muayene korkusundan dolayı bir üroloğa müracaat ederek tedaviye başlamayan hastalara ileri safhalarda tanı konulabilmektedir. Bu hastaların önemli bir kısmı ise tam tedavi edilemeyebiliyor.  

Hastalar Rektal Muayeneden Neden Kaçınıyor

Bazı hastalar, şikayetlerini ortadan kaldıracak çözümü bulmak için hastaneye müracaat ediyor. Ne var ki rektal muayeneden özellikle kaçınıyor. Bunda rektal muayenenin makattan yapılmasının ve hastanın çok büyük acı çekeceğini düşünmesinin etkisi büyük olsa gerek. Oysa rektal muayene esnasında hasta hiçbir acı ve rahatsızlık hissetmiyor. Rektal muayeneden kaçınan hastaların genel tavrı ise doktorun bir an evvel ilaç yazarak tedaviye başlamasıdır. Kendisine uygulanan tedavinin doğru olup olmadığını sorgulamadığı için kendisine ilaç yazacak doktor bulana kadar çabalar. Bazı hastalar ise idrar problemi bulunmadığından dolayı doktorun rektal muayene yapmasını bir türlü anlamlandıramaz. Ancak bu tür hastalara, muayenenin ifade ettiği şikayetlerle bir alakasının olmadığı, muhtemel kötü bir rahatsızlığın erken tanısında avantaj sağladığı şeklinde açıklama yapılınca birçoğu muayene olmaya razı oluyor. Şunu da unutmamak gerekir ki rektal muayene yapılmadan prostat rahatsızlığı ile ilgili kesin tanı koymak imkânsızdır.

İlaç Kullanmak Kesin Çözüm Olur mu

Ne yazık ki prostat büyümesinde ilaç kullanmak her zaman kesin çözüm olmuyor. İlaç kullandığı halde;

  • İdrar yapmakta güçlük çeken
  • Mesanedeki artık idrar miktarı çok yüksek olan
  • İdrar yaparken kanaması süren
  • Çok sık aralıklarla idrar enfeksiyonu geçiren
  • Ara sırada olsa hiç idrar yapamayan hastalar için cerrahi operasyon kaçınılmazdır.

Mesanesinde taş bulunan, prostat büyümesinden kaynaklanan böbrek yetmezliği yaşayan hastalar için hiç ilaç tedavisine başlanmadan cerrahi operasyon yapılmalıdır.

Cerrahi Operasyonda Yan Etki Olur mu

Prostat büyümesine bağlı gerçekleştirilen cerrahi operasyonda prostatın tümü alınmaz. Sadece idrar yolunu tıkanmakta olan büyümüş bölümü alınarak İdrar yolu açılır. Cerrahi operasyonun yan etkisi ise operasyonda uygulanan tekniğe bağlıdır. Cerrahi müdahalede mesanenin boyun kısmı açıldığından dolayı meninin önemli bir kısmının mesane içerisine boşalması şeklinde olan kuru boşalma görülebilir. Nadirde olsa idrar yolunda darlıklara rastlanabiliyor. Bu durum daha fazla çok sık aralıklarla idrar yolu enfeksiyonu geçirenlerde görülmektedir. Bu daralmanın sertleşmeye olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Cerrahi Operasyon Tekniği Kaç Tane

Genelde açık ve kapalı olmak üzere 2 teknik mevcuttur. Prostat büyüklüğü 120 gram ve üstünde olan hastalar için genel sağlık durumu uygunsa açık cerrahi operasyon yapılmaktadır. Kapalı yani endoskopik cerrahi operasyonlar, TUR ve TUİP teknikleri olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki teknik içerisinde TUR olarak adlandırılan cerrahi operasyonlar, altın standart değerindedir. TUR tekniği de farklı enerji türünden dolayı kendi içerisinde bipolar TUR, klasik TUR ve plazmakinetik TUR olmak üzere üçe ayrılır. TUİP tekniği ise genelde prostatı küçük olan genç hastalar için kullanılmaktadır. Bu cerrahi operasyonlar haricinde minimal invaziv olarak adlandırılan tekniklerle vardır. Bu teknik ise greenlight, redlight ve holmium gibi farklı enerjileri kullanan lazer teknikleri, yoğunlaştırılmış yüksek enerjili ultrason (HIFU) yani termoterapi, mikrodalga (TUMT) ve radyofrekans (TUNA) tedavisinde prostatik stent şeklinde uygulanan tekniklerdir. Bu teknikler sağlık durumu uygun olan hastalara uygulansa da etkinlikleri ve kalıcılıkları diğer tekniklere göre çok düşüktür. Açık ve TUR teknikleri ile gerçekleştirilen cerrahi operasyonlarda prostatın büyüyen iç bölümü komple alınmaktadır. Bu iki tekniğin birbirlerine herhangi bir üstünlüğü olmasa da TUR tekniği daha sık kullanılmaktadır. Çünkü günümüzde erken tanı oranı çok yüksek olduğundan prostat fazla büyümeden müdahale gerçekleşiyor. Kuru boşalmadan kaçınan ve prostatı küçük seviyedeki genç hastalar içinde TUİP tekniği geliştirilmiştir. Prostat ameliyatının ortalama süresi 45 ile 90 dakika aralığındadır.

Cerrahi Operasyondan Önce Bunları Dikkate Alın

Bazı hastalar diğer sağlık sorunlarından dolayı aspirin, klopidoprel, heparin vb. kan sulandırıcı ilaç kullanmaktadırlar. Bu ilaçlar cerrahi operasyondan evvel hekim kontrolünde bırakılmalı ve kanama yapmayan ilaçlar kullanılmalıdır. Kesinlikle kabız olunmamalı, bunun içinde düzenli ve sağlıklı beslenilmelidir. Cerrahi operasyondan sonra iç yaraların iyileşmesi için 3-4 haftalık süreç gerekir. Bu 3-4 haftalık süreçte sert zemine oturmaktan kaçınmalı, bisiklete, motosiklete ve ata kesinlikle binilmemelidir. Aksi kanamalara neden olabilir. Ayrıca 7-10 gün aralığında cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@