Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdiği yazı ile o ilacın kullanımını yasakladı

Isparta Şehir Hastanesi'nde bir hastanın ölüm nedeninin anestezi ilacı olduğunun ileri sürülmesi üzerine Sağlık Bakanlığı, söz konusu ilaç ile ilgili gerekli araştırmaların sürdüğünü ve ilacın kullanımının yasaklandığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdiği yazı ile o ilacın kullanımını yasakladı

Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan biri yaşamını yitirdi. Hastanın ölüm nedeninin hastaya verilen anestisi ilacı olduğunun ileri sürülmesi üzerine Sağlık Bakanlığı 81 ilin sağlık müdürlüğüne çok acil ibareli bir yazı göndererek söz konusu anestezi ilacının kullanımını yasaklayarak iade edilmesini istedi. Sağlık Bakanlığı’nın talimatının ardından bir açıklama yapan Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, bahsi edilen anestezi ilaçlarının hastanelerde satılmadığını söyledi.

Satışına Blokaj Kondu

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından ‘Dormofol’ isimli ilacın satışına blokaj konmasının yanı sıra piyasadan geri çekilmesine karar verildi. TİTCK Başkanı Hakkı Gürsöz, 9 Ocak tarihinde il sağlık müdürlüklerine ‘çok acele’ ibareli yazı göndererek ‘Dormofol yüzde 1 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampül’ ile ‘Dormofol yüzde 2 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampül’ isimli ilaçların satışına blokaj uygulandığını belirtti. Bu ilaçlar ile ilgili analiz ve inceleme başlatıdığı ve kullanımının durdurulması talimatı da yazının içeriğinde yer aldı.

Eczanelerde Satışı Yok

Söz konusu anestezi ilacının çok sık kullanıldığına ve eczanelerde satışının yapılmadığına değinen Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, “Kliniklere ve hastanelere gönderilen bu yazı ile buralarda ilacın kullanılması durduruldu. Söz konusu ilaç, ameliyathanelerde anestezi esnasında kullanılmaktadır. Bundan dolayı da serbest eczanelerde vatandaşlara satışı yapılmıyor. Satışı sadece hastane alımlarında gerçekleşiyor. Söz konusun olayın ilaçtaki etken maddeye mi bağlı olarak, yoksa o sınıfa dair genel bir şey olup olmadığına yönelik analiz ve incelemeler sürüyor.     

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@