Sağlık Bakanlığı online koronavirüs testi nasıl yapılır?

Yeni tip koronavirüs salgını Türkiye’yi de etkilemeye devam ederken Sağlık Bakanlığı vatandaşlar için online koronavirüs testi hizmetini sundu.

SAĞLIK 21.03.2020, 15:23 21.03.2020, 15:33 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Sağlık Bakanlığı online koronavirüs testi nasıl yapılır?

Yeni tip koronavirüs salgını Türkiye’yi de etkilemeye devam ederken Sağlık Bakanlığı vatandaşlar için online koronavirüs testi hizmetini sundu. Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete sunulan online koronavirüs testi sayesinde vatandaşlar koronavirüsün kendisinde olup olmadığını anlayabiliyor. Peki, online koronavirüs testi nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Sağlık Bakanlığı Online Koronavirüs Testi Hizmetini Başlattı

Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin de etkilendiği yeni tip koronavirüs salgını için tedbirlerini büyük bir titizlikle almaya devam ederken vatandaşları şeffaf bir şekilde sağlıklı bilgilerle bilgilendirmek için de büyük bir çaba sarf ediyor. ALO 184 hattının devreye girmesinin ardından vatandaşların kendi kendilerine yapabilecekleri koronavirüs testi hizmeti de internet üzerinden hizmete alındı. Bakanlığın vatandaşların koronavirüs olup olmadığını basitçe anlayabilecekleri testli sistem olan https://koronaönlem.saglık.gov.tr/ adresini kullanıma açmasıyla vatandaşlar internet üzerinden TC kimlik numaraları ile sisteme giriş yaparak kendi koronavirüs testlerini basitçe yapabilecekler. 

Online Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Bakanlık tarafından vatandaşların kolayca yararlanabileceği online koronavirüs testini yapmak isteyenler https://koronaönlem.saglık.gov.tr/ adresine gelerek TC kimlik numaranız, baba adınız, doğum yılınız ve acil bir durumda size kolaylıkla ulaşılabilmesi için telefon numaranızı yazarak adrese giriş yapabilir teste başlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra size son 14 gün içerisinde yurt dışı seyahati, hangi şehirde bulunduğunuz, herhangi bir sağlık merkezinde bulunup bulunmadığınız, solunum yolu hastalığı olan biriyle temasta bulunup bulunmadığınız, kronik hastalık geçmişiniz olup olmadığı ve hastalık belirtileriyle ilgili sorular soruyor. Sizin verdiğiniz yanıtlara göre sistem sizin için bir ön değerlendirme sunuyor ve ön değerlendirmenin risk içermesi durumunda sizin bir sağlık kuruluşunu ziyaret etmenizi öneriyor. 

ONLİNE CORONA TESTİ İÇİN TIKLAYINIZ

DİKKAT: Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan bu test kesin sonuçlar vermemektedir. Kendinizde Korona virüse ilişkin belirtiler görmeniz durumunda maske ve eldiven takarak izole olup en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda Corona belirtileri göstermeniz durumunda 112 ve 184 hatlarını arayarak sağlık personelinden destek isteyebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@