Sağlık Bakı’ndan koronavirüs ilacı açıklaması! İlaç Türkiye’de üretilecek

Koronavirüs hastaları üzerinde kullanılan Favipiravir ilacı hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu ilacın hastalar üzerinde faydalı olduğunu ve her geçen gün kullanımının arttığını söyledi.

SAĞLIK 08.07.2020, 22:57 Sema Topbaş
Sağlık Bakı’ndan koronavirüs ilacı açıklaması! İlaç Türkiye’de üretilecek

Koronavirüs hastaları üzerinde kullanılan Favipiravir ilacı hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu ilacın hastalar üzerinde faydalı olduğunu ve her geçen gün kullanımının arttığını söyledi. Koronavirüs hastaları üzerinde bir hayli etki gösteren Favipiravir ilacının artık Türkiye’de de üretimine başlanacağı haberini de Sağlık Bakanı Koca duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca’dan Açıklama

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünya genelinde etkisi hala devam eden koronavirüs hastalığının aşısı ve ilacı üzerindeki çalışmalar konusunda bilgilere yer verdi.

Sağlık Bakanı’ndan Aşı Açıklaması

Koronavirüs aşısı ile ilgili hayvan çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Bakan Koca, şimdiye kadar olan sürecin başarılı bir şekilde devam ettiğini aktardı. Eylül veya Ekim ayında klinik çalışmalara geçilebileceğinin bilgisini veren Koca, esas olan çalışmaların klinik çalışmalar olduğunu ve o zamana gelindiğinde daha detaylı bilgiler aktarılacağını söyledi.

banner32
Sağlık Bakanı

Favipiravir İlacı Hakkında Açıklama

Koronavirüs hastaları üzerinde kullanılan Favipiravir ilacı hakkında da açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı, ilacın Türkiye’deki imalatı için 4 firma tarafından müracaat edildiğini ve 1-2 gün içerisinde ruhsat süreçlerinin tamamlanmış olacağını aktardı. Artık bu ilacın hem uluslararası boyutuyla satılabileceğini hem de kendi hastalarımız üzerinde yoğun olarak kullanılan bu ilacı 4 firmayla gerçekleştirmiş olunacağını ifade etti.

Müjdeyi Verdi

Favipiravir ilacının artık Türkiye’de de üretileceğinin müjdesini veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kendi hastalarımız üzerinde yoğun olarak kullandığımız bu ilacın Türkiye’de hem hammaddesini sentezleyecek hem de yurt dışından hammaddesini getirerek müracaat eden bu 4 firmayla gerçekleştirmiş olunacağını dile getirdi. 

Fahrettin Koca
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@