SGK 9 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık uygulama tebliğinde yapılan düzenleme sonrasında biri lösemi dördü epilepsi olmak üzere 9 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını açıkladı.

SGK 9 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bunun üzerine bir açıklama yaparak biri lösemi dördü epilepsi olmak üzere 9 ilacın daha geri ödeme listesine girdiğini duyurdu.

9 ilaç geri ödeme listesine alındı

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Bakan Selçuk biri lösemi dördü epilepsi olmak üzere 9 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını ifade etti. Bakan Selçuk açıklamasının devamında daha önce yurt dışından getirilen 20 ilacın eş değerlerinin ülkemizde ruhsat aldığı için artık eczanede satılmaya başlandığını da duyurdu. Bakan Selçuk 2009 yılında 444 adet yeni ilacın geri ödemeye girdiğini belirterek bunların 351’inin yurtiçi imal 93’ünün ise ithal ilaçları olduğunu ifade etti. Yerli ilaç sayısının artması ile birlikte hem yerli üretimin desteklendiğini hem de hastalarının ilaçları daha kolay erişim sağlayabileceğini belirten bakan Selçuk aynı zamanda  fiyat bazında da düşüş yaşandığını dile getirdi.

Yeni işlem kodları tamamlandı

Bakan Selçuk, düzenleme ile birlikte yeni işlem kodlarının da tamamlandığını bildirirken biyokimya işlem kodları sayesinde hastalıklarının tanı ve tedavi takibinin daha doğru biçimde gerçekleşeceğini ifade etti. Yapılan testlerin ulusal kimliği olacağını belirten bakan Selçuk bu sayede hasta hakkında ayrıntılı ve sağlıklı verileri ulaşılabileceğini dile getirdiği.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@