Sigara kullananlarda sıkça rastlanan KOAH tanısı ve tedavisi

Sigara kullanan kişilerde sıkça rastlanan kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani KOAH bir akciğer hastalığıdır. Sigara kullanmanın yanı sıra genetik durumlar da bu hastalığın ortaya çıkışında etkili olmaktadır.

SAĞLIK 15.01.2020, 15:30 Sema Topbaş
Sigara kullananlarda sıkça rastlanan KOAH tanısı ve tedavisi

Sigara kullanan kişilerde sıkça rastlanan kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani KOAH bir akciğer hastalığıdır. Sigara kullanmanın yanı sıra genetik durumlar da bu hastalığın ortaya çıkışında etkili olmaktadır. Genel olarak 40 yaş üstü kişilerde görülen KOAH’nın tanısı kolayca konulmaktadır. İşte KOAH hakkında detaylı bilgiler.

 KOAH Nedir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı zayıf hava akışının görüldüğü bir akciğer hastalığıdır. Zaman geçtikçe daha kötü bir hal alan bu hastalığın en temel nedeni tütün kullanımı, hava kirliliği ve genetik etkenler olabiliyor. Genellikle 40 yaş üstü bireylerde ortaya çıkabilen KOAH tanısı kolayca konulabilen bir hastalıktır fakat netlik kazandırmak için bazı testlerde uygulanmaktadır.

KOAH Belirtileri

KOAH’nın en baş belirtisi balgam üretimi ve nefes darlığıdır. KOAH’nın farklı çeşitlerinin olup olmadığı henüz belirlenemezken belirtilerinde, nefes kesilmesi, hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma, balgam, sık görülen solunum yolu enfeksiyonu, halsizlik, yorgunluk, depresyon, siyanoz, ayaklarda veya bacaklarda şişme ve istenmeyen kilo kaybıdır.

KOAH Tanısı Nasıl Konulur?

banner32
KOAH teşhisi kişinin şikayetleri sonrasında yapılan kontrollerden sonra konulabilir. Bazı testler yapılarak da KOAH tanısı konulabilir. Bu testler başlıca, kan sayımı, akciğer röntgeni, biyokimya, solunum testi, arteryal kan gazı tayini ve hekim gerekli görürse tomografi çekimidir.

KOAH Tedavisi

Zamanla ilerleyebilen bir hastalık olan KOAH tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. KOAH’nın önlenmesi için sigara kullanımının sonlandırılması gerekir. Tütün kullanımının yanı sıra zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması gerekmektedir. KOAH tedavisinde genel olarak iki tip ilaç kullanılmaktadır bunlar, nefes açıcı ilaçlar yani bronkodilatatörler ve hava yollarında hastalığa sebep olan yangıyı baskı altına almakta olan ilaçlar yani iltihap gidericilerdir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@