Son bir ayda koronavirüsten ölenlerin yaş ortalamasını Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde görülen koronavirüs salgınından dolayı son 1 ay içerisinde yaşamını kaybedenlerin yaş ortalaması ve ülkemizdeki salgın sürecinde yaşananlara dair AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerine önemli bilgiler verdi.

SAĞLIK 05.06.2020, 22:59 Şener Koştu
Son bir ayda koronavirüsten ölenlerin yaş ortalamasını Bakan Koca açıkladı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu organizesiyle 26 AB üyesi ülkenin Ankara büyükelçileriyle video konferans yöntemiyle bir toplantı yapan Sağlık Bakanı Fahretttin Koca, ülkemizin koronavirüs salgınına karşı verdiği mücadeleyi kapsamlı bir şekilde anlattı. Bakan Koca, “Son 1 ay içerisinde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın yaş ortalaması 74,6’dır. Ülkemizde, koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin yüzde 93’ü 65 yaş üstündeki vatandaşlarımızdır. Günlük 50 binin üzerinde test yapabiliyoruz. Ülkemizde bugüne kadar yapılan toplam test sayısı 2 milyon 209 bin 583’e ulaştı.” dedi.

Türkiye Sağlık Alanında AB’ye Güç Katacak

Türkiye’nin stratejik hedeflerinden birinin AB’ye tam üyelik olduğuna değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yeni tip koronavirüs salgınında bir kez daha görülmüştür ki Türkiye, siyasi ve ekonomik alanın yanı sıra sağlık alanında da AB’ye büyük güç katacaktır. Yeni vaka sayımıza oranla hem hastanede yatarak tedavi görmesi gereken vaka sayısında hem de yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmesi gereken hasta sayısında her geçen gün düşüş gözlenmektedir. Son 1 ay içerisinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yaş ortalaması 74,6’ya tekabül etmektedir. Toplamda hayatını kaybedenlerin yüzde 93’ü 65 yaş üstü vatandaşlarımızdır. Günlük test sayımız 50 binin üzerindedir. Bugüne kadar 2 milyon 209 bin 583 test yaptık.” şeklinde konuştu.

Yoğun Bakım Ünitelerinde Ölüm Oranı Yüzde 7’ye Geriledi

Yeni tip koronavirüs salgınında ilk günden beri alınan tedbirler, tanı ve tedavi uygulamaları hakkında büyükelçileri bilgilendiren Sağlık Bakanı Koca, “Ülkemiz, Bilim Kurulu’nun onayıyla kendine özgü bir yaklaşım sergilemektedir. Erken tedavi protokolleri sayesinde yatarak tedavi gören hastalarımızda pnömoni gelişme oranını yüzde 60’tan yüzde 3 seviyelerine kadar düşürdük. Bu sayede yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastalarımızda ölüm oranı yüzde 58 seviyelerinden yüzde 7 seviyelerine kadar geriledi.” ifadelerine yer verdi.

Rehavete Kapılmazsak Başarılı Oluruz

Dünya çapında yaşlı mortalitesinde çok ciddi sorunlar yaşansa da ülkemizde ön plana çıkan mortalite oranlarının düşük olduğuna değinen Bakan Koca, “Bu başarımızda yaşlı nüfusun evlerde sıkı korunmaya alınmasının etkisi büyük oldu. Ülkemizde normalleşme planı Blim Kurulumuz ve Dünya Sağlık Örgütü’nün teknik bilgileri rehberliğinde kademeli bir şekilde uygulanıyor. Ülkemizdeki normalleşme planının temelini salgın koşulunda vatandaşlarımızın yaşamlarını en iyi şekilde sürdürebilmelerini sağlayacak ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ oluşturmaktadır. Salgın sürecinde ne karamsarlığa, ne de rehavete kapılmadan başarılı olacağız.” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@