Tansiyon hastaları için limon kabuğu tüketmek zararlı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hastalıklara karşı korunabilmek için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Bunun içinde beslenme şekilleri daha büyük önem kazanıyor.

SAĞLIK 18.01.2020, 19:06 Sema Topbaş
Tansiyon hastaları için limon kabuğu tüketmek zararlı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hastalıklara karşı korunabilmek için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Bunun içinde beslenme şekilleri daha büyük önem kazanıyor. Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklardan korunmak için tüketilen limon kabuğu ise tansiyon hastaları için zararlı olabiliyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılması?

Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Diyetisyen Hatice Kübra Bayer, kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu. Bayer, bağışıklığın korunması için haftada 2 gün balık tüketilmesi gerektiğini belirtirken maydanoz, greyfurt, kivi, ceviz, kuşburnu, nar, çiğ badem gibi besinlerinde beslenmemiz için önemli olduğunu belirtti. Ayrıca kışın su tüketimi ve yeterli sıvı almaya çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tansiyon Hastaları İçin Limon Kabuğu Zararlı Olabiliyor

banner32
Kış aylarında kendimizi grip ve soğuk algınlığına karşı koruman için limon kabuğunun faydalı olduğunu belirten Bayer, tansiyon hastaları içinse limon kabuğunun zararlı olabileceğini belirtti. Limon kabuğunun kış aylarında ıhlamur gibi sıcak içeceklerin içine de eklenebileceğini belirten Bayer, zerdeçal ve zencefilinde bağışıklığın desteklenmesi için içeceklerde, çorba ve yemeklerde kullanılabileceğini aktardı.

Salep, Boza, Pekmez ve Kestanede Aşırıya Kaçılmamalı

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan boza, salep, kestane ve pekmez ile ilgili de bilgiler veren Bayer, besin içeriği zengin olan boza, pekmez ve kestanenin oldukça yüksek enerji içerdiğini aktardı. Bu sebeple bunları tüketirken özellikle de zayıflama döneminde olanların mutlaka porsiyon kontrolü yapmaları gerektiğini söyledi.  Bu besinlerin daha çok gün içerisinde ara öğün olarak ara sıra tüketilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@