Türk profesör aşı için tarih vererek bağışıklık sistemiyle ilgili açıklamasıyla ezber bozdu!

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedavisiyle ilgili klinik çalışmaları onaylanmış olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı son yaptığı açıklamalarla herkese umut oldu. Onaylı olan immün plazmasının önümüzdeki hafta Türkiye’de dağıtımına başlanacağını söyleyen Ovalı, bu ürünün hastalar üzerinde oldukça önemli hayat kurtarıcı etkileri olacağını söyledi.

SAĞLIK 03.04.2020, 01:43 Sema Topbaş
Türk profesör aşı için tarih vererek bağışıklık sistemiyle ilgili açıklamasıyla ezber bozdu!

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedavisiyle ilgili klinik çalışmaları onaylanmış olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı son yaptığı açıklamalarla herkese umut oldu. Onaylı olan immün plazmasının önümüzdeki hafta Türkiye’de dağıtımına başlanacağını söyleyen Ovalı, bu ürünün hastalar üzerinde oldukça önemli hayat kurtarıcı etkileri olacağını söyledi. Ülkemizde de etkili olmaya devam eden yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili tedavi çalışmaları üzerinde sıkı bir şekilde çalışılırken herkesi umutlandıran açıklamayı yapan Ovalı, aşıyla ilgili dikkat çeken detayları paylaştı.

Koronavirüs Aşısı İle İlgili Önemli Açıklama

Yeniçağ’da yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedavisiyle ilgili klinik çalışmaları onaylanan Acıbadem Labcell Hücresel Tedavi Laboratuvarı Sorumlusu olan Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüs tedavisiyle ilgili aşının zaten bulunduğunu ve aşıyı bulmanın son derece basit olduğunu söyledi. Burada önemli olan noktanın aşının ne kadar etki göstereceği konusu olduğunu belirten Ovalı, koronavirüs üzerinde aşının ne kadar etkili olacağına dair bulguların 1 ay içine ortaya çıkacağını bundan 1 buçuk ay sonra ise hayvan çalışmaları, 20 Mayıs gibi de klinik teste geçileceğini ifade etti. 

‘Bizim Aşımızın En Büyük Avantajı Doğal Bir Aşı Olması’

banner32
Bizim aşımızın en büyük avantajının doğal bir aşı olması diyen Ovalı, aşı doğal bir aşı olduğundan dolayı yoğun bir test sürecine tabi tutulmadığını ve diğer aşılarla kıyaslandığında en önemli farkının ilkel, en güvenli aşı olarak dikkat çektiğini belirtti. Bu sebeple en kısa sürede piyasaya çıkacak aşının bizim aşımız olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, aşının dezavantajının ise çok miktarda üretilememesi olduğunu belirtti. Fakat bu aşı çok fazla üretilemese de Ovalı’nın açıklamalarına göre riskli olan popülasyonu kurtarmaya yetecek.

Bağışıklık Sistemiyle İlgili Ezber Bozan Açıklama

Öte yandan televizyonlarda koronavirüsle ilgili yanlış bir inanışın var olduğunu söyleyen Ovalı, bu hastalığın bağışıklığı zayıf olanlarda değil bağışıklığı şiddetli olanlarda yani bağışıklık sistemi aşırı tepki verenlerde ölümcül olduğunu söyleyerek tüm ezberleri bozdu. Açıklamasını örneklendirerek aktaran Ovalı, yeni doğmuş bir bebek ile 50 yaşındaki bir insanın bağışıklıkları karşılaştırıldığında 50 yaşındaki insanın bağışıklığının daha güçlü olduğunun söylenebileceğini ve bu hastalığında yeni doğanı değil 50 yaşındaki insanı öldürdüğünü söyledi. Bu durumun nedeninin yaşlandıkça bağışıklık sisteminin çok aşırı tepki vermesi olduğunu söyleyen Ovalı, bu aşırı tepkiden dolayı bağışıklığın çökmeye başladığını ve bu hastalığın ölümcül hale geldiğini bu sebeple yapılması gerekenin aşırı tepkiyi kontrol etmek olduğunu belirtti.
 

Yorumlar (1)
yakup bozkurt 5 ay önce
aman hocama sahip çıkın birirleri çalışmalarına engel olmasın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@