Ülkemizde binlerce kişi HIV (AIDS) olduğundan habersiz yaşıyor

Ülkemizde HIV virüsü özellikle son beş yıl içerisinde ciddi bir artış göstermiştir. Toplumumuzun bilinçlendirilmesi ve bulaşma yollarının önemsenmesi gerekiyor.

SAĞLIK 05.12.2019, 00:36 05.12.2019, 22:46 Şener Koştu
Ülkemizde binlerce kişi HIV (AIDS) olduğundan habersiz yaşıyor

Ülkemizde birçok insan HIV virüsü hakkında bilgi edinmek için internetten arama yapsa da insanlarımız, HIV (AIDS) virüsü hakkında yeterli bilince ulaşmış değil. Yürütülen kampanya ve projelere rağmen insanlarımız, bulaşma yolları hakkında ya yeterli bilgiye sahip değiller, ya da önemsemiyorlar.

Hedefinde Direkt Bağışıklık Sistemi Oluyor

HIV virüsü vücutla temas ettiği anda direkt bağışıklık sistemini hedef alarak beyaz kan hücrelerine saldırıyor ve orada ürüyor. HIV virüsü belli bir zaman sonra bağışıklık sistemini zayıf düşürerek vücudu enfeksiyonlara ve bazı kanser türlerine karşı açık hale getiriyor. Bu da immün sisteminin tamamen etkisiz hale gelmesi anlamına geliyor. İmmün sisteminin yetersiz hale gelmesinin ardından vücutta ‘Edinilmiş Bağışıklık Sistemi Sendromu’ yani AIDS gelişmeye başlıyor.

aids

Ülkemizde Ciddi Artış Söz Konusu

AIDS ile ilgili istatistikler incelendiği zaman ülkemizde AIDS rahatsızlığının her geçen gün arttığı görülüyor. Sağlık Bakanlığı verileri ise ülkemizde 2018 yılı içerisinde 4500 hastaya HIV enfeksiyonu tanısı konduğunu gösteriyor. Ülkemizde 1985 yılında konulan ilk HIV enfeksiyonu tanısından bugüne kadar hasta sayısı 25 bin kişiye ulaştı. HIV enfeksiyonu hastalarının yüzde 30’u ise yetersiz ve yanlış tedaviden dolayı AIDS rahatsızlığına yakalanmış durumda. Ülkemiz için en büyük tehlike ise 25 bin HIV hastasının yaklaşık üçte ikisine tanının son beş yıl içerisinde konulmuş olması. Bu da HIV virüsü hakkında yeterli bilince sahip olmadığımızın en büyük kanıtı. Zaten yapılan araştırmalarda toplumumuzun yüzde 77’sinin HIV virüsü ile ilgili hiçbir bilgisi olmadığını, yüzde 75’inin ise HIV virüsü taşıyanların normal bir yaşam sürdüğünü bilmediğini gösteriyor.

Bilgi Eksikliği Tetikliyor

Toplumun, HIV virüsü hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması gereksiz önyargıları ve bu önyargılarda HIV virüsü taşıyanlara karşı ayrımcı ve damgalayıcı davranışları beraberinde getiriyor. Ayrıca HIV virüsü enfeksiyonu bilgi eksikliğinden dolayı yayıldığı gibi HIV virüsü taşıyıcılarına karşı hak ihlallerine neden oluyor. HIV enfeksiyonunun yayılmasını önlemenin en etkili yolu ise HIV enfeksiyonuna ve HIV enfeksiyonu virüsü taşıyanlara karşı yapılan ayrımcılığın virüs hakkında bilinçli bir toplum ile engellenmesidir.

aids1

HIV Testi İhmal Edilmemeli

HIV virüsü, çok uzun yıllar boyunca hiçbir belirti vermeyebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla HIV testi yaptırmak kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ne var ki ülkemiz insanları, böyle bir testi yaptırmaktan çekindiğinden dolayı birçok insan, HIV virüsü taşıdığından habersiz bir şekilde yaşıyor.   

HIV Virüsünün Bulaşma Yolları Önemsenmeli

HIV/AIDS virüsünün nasıl bulaştığı ile ilgili de toplumumuz yeterli bilince sahip değil. Bulaşma yolları hakkında toplumumuz bir an evvel bilinçlendirilmeli ve dikkate alınması sağlanmalıdır. Ayrıca tokalaşmak, sarılmak, aynı ortamda yaşamak, böcek ya da sivrisinek ısırması, ter, idrar, dışkı, tükürük, gözyaşı ve aynı havanın solunması ile virüsün bulaşma imkanı yoktur.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@