Uzmanlar el ve ayaklarında sürekli üşüme olanları uyarıyor

El ve ayaklarının sürekli üşüdüğünü söyleyenlere uzmanlardan uyarı geldi. Uzmanlara göre el ve ayaklarda devam eden üşümeler ve titreme mikro dolaşım düşüklüğü belirtisi olabilir. Böyle durumlarda kişilerin mutlaka bir iç hastalıkları uzmanına görünmesi gerekiyor.

SAĞLIK 19.11.2019, 18:40 20.11.2019, 00:10 Kübra Kozbay
Uzmanlar el ve ayaklarında sürekli üşüme olanları uyarıyor

Yaz kış demeden ellerinin ve ayaklarının soğuk olduğunu söyleyenlerin mutlaka bir iç hastalıkları uzmanına görünmesi gerekiyor. Uzmanlara göre bu belirtiler mikro dolaşım bozukluğu riskine işaret ediyor. Mikro dolaşım düşüklüğü kanın vücudu tam olarak besleyememesi sonucu ortaya çıkıyor ve yavaş yavaş ilerlemesi sonucunda hastalık ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Mikro dolaşım düşüklüğü genellikle damar sertliğinden dolayı kaynaklanırken belirtileri arasında El ve ayaklarda üşüme, titreme, çatlak oluşumu, ciltte kolay morarma, yaralarda geç iyileşme, varis oluşumu ve kılcal damarların belirgin görünümü yer alıyor.

Yeterince kan dolaşımı olmuyor

İnsan vücudunda yaklaşık 96 bin kilometre kan damarı bulunuyor. Damarlar diğer kaslarla birlikte dolaşım sistemini oluşturuyor ve vücudun her yerine kan taşıyor. Ancak vücutta mikro dolaşım bozukluğu olması durumunda kan akışı yavaşlıyor ve vücuttaki hücreler ihtiyaç duyduğu kadar oksijen ve besin alamıyor. El ve ayaklarda soğuma ve uyuşma kol ve bacaklarda yeterince kan dolaşımı olmadığına işaret ediyor. Genellikle açık renk tenli olan insanlarda bacaklar mavi renkli görülebiliyor. Zayıf kan dolaşımı sonucunda cilt kuruyor tırnaklarda kırılgan bir sonuç ortaya çıkıyor. Aynı zamanda bacaklarda tüylerin dökülmesi ve erkeklerde ereksiyon sorunları da ortaya çıkabiliyor. Sigara içmek damar duvarlarında zarar vererek kanın kalınlaşmasının en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Mikro dolaşım bozukluğunun tedavisi

Mikro dolaşım bozukluğundan şüphelenmeniz durumunda öncelikle mutlaka bir doktora başvurmanız gerekiyor. Doktor kontrolünde kan dolaşımını artırıcı tıbbi ilaçlar ve doğal tedaviler kullanılabiliyor. Aynı zamanda kişilerin yaşam şeklini değiştirmesi de oldukça kalıcı ve etkili bir yöntem oluyor. Tansiyonu düşük olanların bu durumda mutlaka sağlıklı tuzlu yiyecekler tüketmesi gerekiyor. Aynı zamanda kan akışını hızlandırmak durmak için sıcak bir banyo sonrası soğuk duşun etkisi de biliniyor. C vitamini içeren yiyecekleri bol bol tüketmek, meyan kökü ve mor bitkileri diyetinize eklemekte faydalı olabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@