Vücudun dengesini bozan obezite hamile kalmayı da güçleştiriyor

Obezitenin vücut sağlığına ve sosyal yaşama olumsuz etkileri olsa da obezitenin yaygınlaşmasının önüne geçilemiyor. Yanlış beslenme tarzı ise en önemli etken.

Vücudun dengesini bozan obezite hamile kalmayı da güçleştiriyor

Sosyal yaşama negatif etkisinin yanı sıra vücudun dengesini de bozan obezite, kısırlığa da neden olarak çocuk sahibi olmanın önündeki en önemli engellerden birini teşkil ediyor.

İnsan vücudundaki fazla kilolar, vücut sağlığını bozarak kanser, diyabet, kalp rahatsızlıkları ve daha birçok hayati riski olan hastalığa neden oluyor. İşte obezitenin yol açtığı tehlikeli rahatsızlıklardan bazıları;

Hipertansiyon

Vücut Kitle İndeksi 30 kilogramı aşan insanlarda hipertansiyon rahatsızlığına yakalanma riski, Vücut Kitle İndeksi normal olan insanlara göre yüzde 60 daha yüksektir. Vücuttaki aşırı yağ dokusunun kan basıncını yükseltici etkisi olduğu bilinmektedir.

Kanser

Vücutta kanser hücrelerinin gelişiminde obezitenin önemli bir etkisi vardır. Özellikle yumurtalık, rahim ağzı, rahim, meme, prostat, pankreas ve kolon kanserlerine yakalanma riskini vücuttaki aşırı yağlar ciddi oranda yükseltmektedir.

Kalp Rahatsızlıkları

Obezite ile kalp rahatsızlıkları arasında ciddi bir ilişki vardır. Yıllardan beri içeriğinde bol miktarda doymuş yağ barındıran besinlerle beslenen vücutta, kalp kaslarının beslendiği atardamarlar tıkanır. Bu da damar sertleşmesine neden olur. Şunu unutmayalım ki vücuttaki aşırı kilolardan her biri kalbe yük olduğundan kalbi yorar.

TİP 2 Diyabet

Vücuttaki kan şekeri seviyesini pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu dengelemektedir. Obezite ise vücudun insülin kontrol sistemini bozarak TİP 2 diyabet rahatsızlığına davetiye çıkarır.

Sindirim Problemleri

Vücuttaki sindirim problemlerinin en önemli nedeni göbek bölgesindeki yağlanmadır. Ayrıca obez olan kişilerde ciddi mide rahatsızlıkları olan ve tedavi edilmediğinde mide kanserine dahi neden olan reflü ve gastrit rahatsızlıklarına çok sık rastlanır.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi, kişinin uyurken solunumunun duraklamasıdır. Obez olan kişilerde ise uyku apnesine yakalanma riski çok yüksektir.

Jinekolojik Sorunlar

Obezite, kadınlarda kısırlık riskini artıran önemli sebepler arasındadır. Obezite olan bayanların, normal kilolu bayanlara kıyasla hamile kalma şansı çok düşüktür.

Osteoartrit

Obezite olan kişilerin eklemleri daha fazla yükü taşımak zorunda kalır. Bu ise kemiklere baskı yaparak kemik sağlığını riske atar.

Sosyal Yaşama Etkisi

Vücut sağlığını riske atan ve ciddi kronik rahatsızlıklara yol açan obezitenin, sosyal hayatı da negatif etkilediği bir gerçek. Günlük yaşam içerisinde hareketi kısıtladığından dolayı yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra aşırı kilolardan dolayı yaşanan utanma ve çekingenlik hislerinden dolayı obezlerin bir çoğunun yalnızlık hissi yaşadığı söylenebilir. Bu yalnızlık hissi ise zaman içerisinde depresyona zemin hazırlıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@