Yeni tip koronavirüs kaç derece sıcaklıkta etkisiz hale geliyor

Fransa’da bilim adamları tarafından yeni tip koronavirüsün kaç derece sıcaklıkta etkisiz hale geldiğine dair bir araştırma yapıldı. Araştırmadan elde edilen bulgular yeni tip koronavirüsün 92 derece ısıya maruz kaldığında tamamen etkisiz hale geldiğini ortaya çıkardı.

SAĞLIK 18.04.2020, 11:41 Şener Koştu
Yeni tip koronavirüs kaç derece sıcaklıkta etkisiz hale geliyor

banner32
Fransa’da bulunan Provence Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, yeni tip koronavirüsün kaç derece sıcaklıkta etkisiz hale geldiğini yaptıkları bir araştırma ile belirledi. Bilim adamları, deney esnasında yeni tip koronavirüsü etkisiz hale getirmek için virüsü standart prosedür olan 60 derece ısıya maruz bıraktı. Ancak virüs, bu yüksek ısıda etkisiz hale gelmeyerek çoğalmasını sürdürdü. Virüsü tamamen etkisiz hale getirmek için ısıyı kademe kademe yükselten bilim adamları, yeni tip koronaviüsün 15 dakika boyunca 92 derece ısıya maruz kaldığında tümüyle etkisiz hale geldiğini saptadı.    

Afrika Yeşil Maymununun Böbrek Hücreleri Kullanıldı

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmada denek olarak yeni tip koronavirüs taşıyan Afrika yeşil maymununun böbrek hücreleri kullanıldı. Yeni tip koronavirüs enfekte olmuş hücrelerden biri steril, diğeri ise steril olmayan iki deney tüpüne yerleştirildi. Standart prosedür uygulandığı zaman temiz ortamda bulunan yeni tip koronavirüs örneklerinin tümüyle etkisiz hale geldiği gözlenirken, temiz olmayan diğer tüpteki örneklerin bir bölümü canlılığını koruyarak etkisini yitirmedi. Bu deneyden elde edilen bulgulardan yola çıkan bilim adamları, standart uygulama ile yüksek miktarda virüs taşıyan numunelerin etkisiz hale gelmediğini belirledi. Bilim adamları, bu çalışmalardan elde edilen bulguların yeni tip koronavirüsün sağlık personeli açısından risk oluşturmasını engellemeye yönelik çalışmalara katkı sağlayacağını ifade ettiler.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@