Salı , Temmuz 17 2018

Sağlıksız Ağız, Diyabet ve Kalp Rahatsızlıklarını Tetikliyor


Günümüz bilgi dünyasında ağız sağlığının vücut sağlığını da etkilediği herkes tarafından biliniyor. 

Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Altan Köran, ağız sağlığının günlük yaşama direkt etki eden psiko-sosyal etkilerinin yanında, vücut sağlığına da önemli etkileri olduğunu söyledi. 

Köran, “Ağız sağlığına olumsuz etki eden diş çürükleri, diş kayıpları ve dişeti hastalıkları, diyabet ve kalp rahatsızlıkları haricinde birçok farklı rahatsızlıkları da tetiklemektedir. Yani diş ve diş etlerinin sağlıklı olması vücut sağlığı açısından da  önemlidir. Sağlıklı bir ağza sahip olmak içinde ağız bakımının düzenli ve doğru yapılması ve doğru ağız bakım ürünlerinin kullanılması da ayrı bir önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu. 

Doğru Diş Fırçası Kullanılmalı 

Ağız bakımında mekanik temizlik sağlayan diş fırçası, diş çürükleri ve dişeti rahatsızlıklarında ana etken olan plağı uzaklaştırdığından dolayı ağız bakımının vazgeçilmezidir. Bu yüzden diş fırçasını doğru seçmek ve doğru tekniklerle kullanmanın da önemine değinen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Altan Köran, “Ağız sağlığının korunmasında diş hekimince ağız sağlığı ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak önerilen diş fırçalarının, önerilen tekniklerle kullanılması ile ağız bakımı optimize edilebilir. Sağlıklı diş etine sahip olanlar için orta sert diş fırçaları tavsiye edilirken, diş ve diş eti sağlığı açısından hassasiyeti olan veya dişeti çekilmesi rahatsızlığı olan hastalar içinde yumuşak diş fırçaları tavsiye edilmektedir.” dedi. 

Ağız sağlığı, vücut sağlığının önemli bir parçasıdır. Ağız sağlığının korunmasında florlu diş macunu kullanılması, uygun fırça tipi ve dizaynı ile doğru fırçalama tekniklerinin bilinmesi ve ağız sağlığında bilinçli hareket edilmesi gerekir. 

 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir