Cumartesi , Temmuz 21 2018

Şampiyon Galatasaray… Beşiktaş ve Fenerbahçe Başka Bahara


Spor Toto Süper Ligde sona yaklaşıldıkça şampiyonluk adayları patır patır dökülüyor, ligin sonu yavaş yavaş belli olmaya başlıyor.

Geçtiğimiz haftaya kadar büyük heyecan içerisinde yaşanan zirve yarışında tablo az çok belli oldu. Son iki maçta da gördük ki Ligde Galatasaray ipi göğüsleyecek, Fenerbahçe ve Beşiktaş da onu sırasıyla izleyecek…

Bu hafta içi oynanan maçlar sonunda Galatasaray, en karakterli oyunu oynayıp önceki yazılarımda da belirttiğim gibi “1 Olsun Bizim Olsun” mantığıyla zorlu Mersin deplasmanından 3 puanla döndü. Bu durumda Hamza Hoca’nın büyük katkısı olmakla beraber, Galatasaray’ın kariyerlerinde en az iki şampiyonluk görmüş tecrübeli futbolculara sahip olmasının büyük etkisi vardı.

Ligin en tecrübeli takımı olan Fenerbahçe ise düşme hattındaki rakibi Erciyesspor karşısında puanı zor kurtardı. Bu oyun ve kadroyla buraya kadar gelmeleri belki sürpriz olsa da Fenerbahçe de zorlu maçlarda tecrübelerini kullanarak 1-0’lık galibiyetlerle zirve takibini sürdürüyordu. Oyuncuların gerekli motivasyonu Erciyes karşısında gösterememiş olması onları bu duruma soktu. Aynı senaryo, ligin son sırasında yer alan Balıkesirspor maçında da yaşanmıştı. Haliyle yaşlı oyunculardan kurulu kadro, ligin bi an evvel bitmesini bekler şekilde bir performans gösteriyor. Son 6 haftaya girildiğinde bu haftaları en rahat şekilde geçeceğini beklediğimiz Fenerbahçe de halen bir şansı olsa bile son 4 hafta için bir ışık vermiyor.

Hafta içi mesaisinin son maçını yapan Beşiktaş ise Fenerbahçe’nin puan kaybettiği hafta için eline geçen fırsatı Akhisar karşısında kullanamadı. Önceki haftada alınan Gaziantepspor beraberliğinin getirdiği moral bozukluğu, Fenerbahçe’nin de bu hafta puan kaybetmesi ile umuda dönüşmüştü. Akhisar karşısında tek atıp beklemeli; iyi, baskılı, göze hoş gelen oyun yerine aynı Galatasaray’ın benimsediği gibi “1 Olsun Bizim Olsun” mantığıyla hareket edilmeliydi. Ama bu olmadı ve Beşiktaş, belki de yine geçen hafta olduğu gibi mağlubiyetten ucuz kurtuldu.

Beşiktaş için durum daha farklı tabii… Onların Galatasaray veya Fenerbahçe gibi tecrübeli bir kadrosu, şampiyonluk görmüş oyuncuları yoktu. Şampiyonluğa giden yolda son 5 maçta nasıl oynanacağına yönelik yol gösteren kimseleri yoktu. Bu nedenle Beşiktaş, diğer iki rakibi arasında belki de en dezavantajlı olanıydı.

Dünkü maçta da oldukça kötü oynadılar ve beraberlikle yetindiler. Galatasaray’ın 4 puan gerisinde son 4 maçı oynayacaklar. Belki bu iki maçı kazansalardı bi nebze şansları olacaktı ama burada ön plana çıkan tecrübe eksiklikleri nedeniyle yine işleri çok zor olacaktı.

Sonuç olarak Galatasaray, Hamza hocanın elindeki kadroyu en verimli şekilde kullanmasıyla şampiyonluğa çok yakın bir konuma geldi. Ligde son 4 maç kaldı ve halen matematiksel olarak şampiyonluğu garantilemeseler bile şu an için hem psikolojik üstünlük hem de puan farkı avantajıyla ipi onların göğüsleyeceğini düşünüyorum.

Fenerbahçe ve Beşiktaş bence şimdiden gelecek yılın planlamasını yapmalılar. Onlar için şampiyonluk başka bahara kaldı…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Görkem Kanyılmaz

    Galatasaray’ın bu durumlardaki final oynama becerisi ve tecrübesi Galatasaray’ı bu denli öne çıkardı. Fakat, medayadaki Şampiyon Galatasaray algısı rehavet yaratıp sürpriz puan kayıplarına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir