Çarşamba , Temmuz 18 2018

Sanal Ortamda Eş Aramak Doğru mu?


İnternet üzerinden hayat arkadaşı arayanların sayısı her geçen gün artıyor. Doğal olarak bu alanda hizmet veren internet sitelerinin sayısında da artış yaşanıyor. Bu işler, internet ortamında sanal çöpçatanlar tarafından yürütülüyor. 
    

Sanal ortamda eş arayanlara yardımcı olmak için Fransa’da çöpçatan yazılım programı geliştirilerek hizmete sunuldu. Çöpçatanlık uygulaması ‘Match.com’ Lara ismini verdiği bir robot kullanıyor. Bu robot, uygulamada yer alan kullanıcı profillerini eşleştirmeye yardımcı olduğu gibi diğer kullanıcı profilleriyle de eşleştiriyor. ‘Match.com’ tarafından yapılan açıklamaya göre her ay ortalama 300 bin kullanıcının profili Lara sayesinde oluşturuluyor. Ayrıca Lara adındaki robotun ‘Match.com’ uygulamasına dahil olmasından sonra siteye kaydolma oranında %30 artış yaşandı. Profil oluşturmayı kolaylaştıran Lara, daha gerçekçi profiller oluşturabiliyor. 
    

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise Lara yardımıyla oluşturulan profillerde kullanıcılar, başkalarının görmesini istediği özellikler üzerine odaklanmıyor. Bunun yerine büyük bir cesaretle kendi karakter ve isteklerini ifade edebiliyor. Lara ismindeki sanal çöpçatan, 12 lisanda iletişim kurma yeteneğine sahip. Lara ismindeki robot, sanal alemde tek değil. 50 yaş üzeri insanlar tarafından kullanılan çöpçatanlık uygulaması ‘Our Time’ da Julia isimli bir robot ile kullanıcılarına hizmet veriyor. 
    

İnsanlar, Robotlara Dahi Kaba Davranıyor   
    

Kullanıcıların, robotlara kaba davranması nedeni ile bu robotlar yaygın olarak kullanılamıyor. Tay isimli robotunu Twitter da deneyen Microsoft, kullanıcılar tarafından robota ırkçı ve kadın düşmanı bir dil öğretilmesi üzerine kaldırmak durumunda kaldı. Japonya’da uygulamaya sokulan ‘The Boyfriend Maker’ ise erkekler tarafından kullanılan müstehcen dil nedeniyle kaldırıldı. 
    

Elixirr danışmanlık şirketinden Ludwig Konrad, “İnsanların, robotlara karşı empatileri kendilerine benzerliği oranında artıyor. İnsanlar, makinelerin kendileri kadar akıllı olmasına hazırlıklı olmadığından dolayı buna tahammül edemiyor.” şeklinde konuştu.     
 

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir