• BIST116.432
 • Altın165,848
 • Dolar3,9317
 • Euro4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 9 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Sarma Sigara Satana ve Bulundurana Hapis Cezası

Kaçak tütün ile mücadele etmek için yapılan yeni düzenlemeyle yetki belgesi almadan ya da bildirimde bulunmadan sarma sigara satana, bulundurana ve nakledene 3 yıl ila 6 yıl aralığında hapis cezası verilecek.
Sarma Sigara Satana ve Bulundurana Hapis Cezası
Sarma Sigara Satana ve Bulundurana Hapis Cezası Sarma Sigara Satana ve Bulundurana Hapis Cezası Sarma Sigara Satana ve Bulundurana Hapis Cezası

Kaçak tütün ile mücadele etmek için yapılan yeni düzenlemeyle yetki belgesi almadan ya da bildirimde bulunmadan sarma sigara satana, bulundurana ve nakledene 3 yıl ila 6 yıl aralığında hapis cezası verilecek.

TBMM Genel Kurulunda, Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın üçüncü bölümündeki 56-83. maddeleri Genel Kurul tarafından kabul edildi. Kaçak tütün ile mücadele etmek için yapılan yeni düzenlemeyle Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan yetki belgesi almadan ya da bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar ile ticari amaçla makaron ya da yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün veya tütün haricinde herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlara, satışa arz edenlere, bulunduran ve nakledenlere üç yıl ila altı yıl aralığında hapis cezası verilecek. 

Tütün ithali ise üretim ihtiyaçlarıyla sınırlı olmak üzere kanunda belirtilen tütün mamullerini üretenler ya da Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan izin almak ve sadece işlendikten sonra ihraç edilmek maksadıyla tütün işleme tesisi bulunanlarca yapılabilecek.
 
Kurum tarafından tütün işleme tesisi bulunanlara bu izin verilirken bahsi geçen işletmelerin öncelikle Türkiye'de üretilen tütünü işlemeleri dikkate alınacak, ihraç amacıyla yapılacak ithalatın maksadı dışında kullanılmaması için gerekli tedbirler alınacak, ithalat ve ihracata ilişkin uygulama denetlenebilecek. 

Kamu ihalelerinde ise istekli ve yükleniciler, teminat mektubu olarak sigorta şirketleri tarafından verilen kefalet senedini kamu ihale kuruluna verebilecekler.

Kamu kurumlarındaki taşeron personel sayısı ile idareler, hizmet türleri, işin yapıldığı yer vb. ücret düzeyini etkileyebilecek hususlardan biri, birkaçı ya da tamamı göz önünde bulundurularak ihale dokümanında yer alacak ücret vb. mali ödemelere dair tavanların tespiti yapılırken Maliye Bakanlığından uygun görüş alınacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler