Cumartesi , Temmuz 21 2018

Savcı, Ömer Halisdemir'i Şehit Edenler Hakkında Ne Ceza İstedi?


Savcı, Ömer Halisdemir’in şehit edilmesiyle ilgili görülen davada sanıkların tümü hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. 
    

15 Temmuz 2016 FETÖ terör örgütünün darbe girişimi esnasında Gölbaşı’nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek için buraya gelen darbe girişiminin kilit ismi general Semih Terzi’yi öldürerek darbe girişiminin başarısız olmasında en önemli isim olan ve daha sonra Semih Terzi’nin yanındaki darbeciler tarafından şehit edilen Ömer Halisdemir’in, şehit edilmesine dair Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Kampüsünde bulunan duruşma salonunda görülen 18 sanıklı davada, tüm sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Davanın bugün görülen celsesinde Cumhuriyet Savcısı Mustafa Manga, esas hakkında mütalaasını açıkladı.  
    

Savcı Manga mütalaasında, “FETÖ terör örgütü üyeleri, örgüt liderinden aldıkları talimat ile darbe girişiminde bulundular. Darbecilerin Özel Kuvvetler Komutanlığına atadığı darbeci general Semih Terzi’de, bu kapsam dahilinde uçakla Diyarbakır’dan Ankara’ya geldi. Darbe girişiminden haberdar olan dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı ise darbe sanığı eski Albay Ümit Bak ile irtibata geçerek sıkıyönetim eklerinin geçersiz olduğunu ifade edip, Bak’ı bizzat uyardı. Bu uyarıyı dikkate almayan Bak ise telefonunu kapattı. Bunun üzerine Aksakallı, Ömer Halisdemir’i arayarak ‘Semih Terzi haindir. Onu etkisiz hale getir. Ancak bu işin sonunda şehadet var.’ dedi. Vatansever bir asker olan Ömer Halisdemir, hiç düşünmeden aldığı emri uyguladı. Semih Terzi’yi öldürmesinin ardından da şehit düştü. Özel Kuvvetler Komutanlığı, darbe girişiminin başarılı sonuçlanması için stratejik bir konuma sahipti. Bu yüzden Ömer Halisdemir’in şehit olmayı göze alarak darbeci Semih Terzi’yi öldürmesi darbe girişiminin gidişatını değiştirdi. Bu yüzden ülkemizin Ömer Halisdemir’e büyük bir minnet borcu olduğu şüphesizdir. Şehit Ömer Halisdemir’e ilk ve 11 el ateş eden sanık Fatih Şahin, darbe girişiminden önceden haberdardı. Yaralı olarak GATA’ya götürülen hain Terzi’ye, sıhhiye görevlisi değil, sanık Şahin refakat etmiştir. Bu ise askeri teamüllere aykırıdır. Halisdemir, Terzi’yi vurduktan sonra çalılıklara doğru kaçarken şu anda yargılanan sanıklar tarafından ayağından vurulmuş ve yerde sürüklenerek binanın önüne getirilmiştir. Bir süre sonra sağlık ekipleri tarafından kontrol edilen Ömer Halisdemir’in nabzının yavaş da olsa attığı anlaşılmış ve bunun üzerine sanık Mihrali Atmaca tarafından Ömer Halisdemir’e iki el daha ateş edilerek şehit edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.  
    

Davada yargılanan tüm sanıklar için Savcı Manga tarafından “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Ayrıca savcı Manga tarafından Ömer Halisdemir’i şehit etme suçundan sanıklar Fatih Şahin, Mihrali Atmaca ve Hasan Aksoy hakkında ceza verilmesi istendi.       
 

About

Check Also

Adnan Oktar’ın Sorgusu Başladı, Suçlamaları Kabul Etmedi

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik olarak düzenlenen operasyonda ifade alımları bu sabah saatlerinde başladı. Alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir