Cumartesi , Ağustos 4 2018

Şeker Hastalarına Emeklilik Hakkı mı Geliyor?


Şu an yürürlükte olan Sosyal Güvenlik mevzuatına göre çalışma gücünü belli oranda yitiren sigortalılar, erken emekli olabiliyor. 

Doğuştan gelen engellilik durumlarında ise yaş şartı gözetilmeden daha kısa sürede emeklilik olanağı tanınıyor. Sonradan çıkan rahatsızlıklar neticesinde gelişen engel durumlarında ise sigortalılara malulen emeklilik veya iş göremezlik gibi kolaylıklar tanınıyor. 

Diyabet yani şeker rahatsızlığı olan hastaların ise bu konuda sıkıntıları çok büyük. 

SGK Raporu Onaylamalı 

Diyabet rahatsızlığı, son yıllar içerisinde toplum içerisinde çok yaygınlaştı. Hatta çalışmayı engelleyecek boyutlara kadar ulaştı. Doğal olarak malulen emeklilik taleplerinde de önemli artış oldu. Ancak malulen emeklilik için belli şartlar var. 

Malulen emekliliğin en önemli şartlarından biri söz konusu rahatsızlığın çalışırken yani sigortalı iken ortaya çıkmış olması ve işgücü kaybının en az %60 olması lazım. Ayrıca ödenmiş primlerin 1.800 güne tekabül etmesi gerekiyor. İşgücündeki kayıp oranının sevk edilen hastane raporuyla tespit edilmesi ve SGK’nın bu rapora onay vermesi de önemli şartlardan biri. 

Diyabet rahatsızlığından dolayı hastaneden %60 ve üstü rapor alarak bunu SGK’ya onaylatan sigortalılar, malulen emekli olmak için başvuru yapabilirler. 

Yönetmelik Ne Diyor?

SGK Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliğine göre diyabet rahatsızlarının malulen emekliliğe ayrılabilmeleri için hastalığın en az üç organın işlevini bozması ve bunun doktor raporuyla tespit edilmesi gerekiyor. 
Ayrıca aynı yönetmeliğin eklerinde de hangi rahatsızlıklardan dolayı malulen emekli olunabileceği belirtiliyor. Malulen emeklilik ile ilgili bilgi edinmek isteyenler, bu yönetmelikten istifade edebilirler.    
 
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir