Cumartesi , Ağustos 4 2018

Şekerin Yol Açtığı Rahatsızlıklar


İnsan vücudu birçok besine ihtiyaç duyar. İnsan vücudu yediği besinlerin içeriğindeki protein, karbonhidrat, yağ vb. emilim yaparak alır. Daha sonrada bunları enerjiye dönüştürür. Vücut, besinlerden elde ettiği bu enerjiyi günlük yaşantı içerisinde kullanarak dinamik bir gün geçirir. Ayrıca bu besinlerin vücuda sağladığı enerji ile insanlar, çevresindekilerle pozitif ilişkiler kurduğu gibi günlük yaşamın temposuna ayak uydurur. 
    

Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Fidan, “Besinlerde geçerli olan altın kural ne miktarda alındığıdır. İnsanlar, yediği her besini sorgulayarak bilinçli şekilde tüketmelidir. Aksi takdirde insanlar, farkında olmadan bedenlerine zarar vererek sağlık hususunda telafisi zor hatalar yapabilir.” dedi. 
    

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fidan, “Vücudumuz, şeker içeriği yüksek besinlerden enerji sağlar. Ancak yüksek enerji elde edeceğiz diye besinin kaynağına ve alındığı miktara dikkat edilmediği takdirde vücudumuz zarar görerek bazı hastalıklarla karşı karşıya kalabilir. Vücudumuz en fazla doğal ortamda yetişen meyve ve sebzelere ihtiyaç duyar. Günlük yaşantı içerisinde zihinsel faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve dinamik bir gün geçirmek için doğal ortamda yetişen sebze ve meyvelerdeki şeker olmazsa olmazdır. İnsanlar, şunu çok iyi bilmelidir ki genetiğiyle oynanarak toz haline getirilen şekere vücut gereksinim duymaz. Bütün bu hususlar ortada olduğu halde vücuda halen aşırı miktarda şeker alınırsa vücut, hiç de istenmeyen tepkiler verebilir.” şeklinde konuştu.  
    

Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
    

“Basit şeker, vücuda fazla alındığı takdirde pankreas salgı hormonlarında dengesizlik oluşturarak insülinin fazla miktarda salınmasına yol açar. Böylelikle vücutta insülin direnci oluşur. göbek bölgesinde yağlanmaya yol açan insülin direnci, karbonhidrat içerikli besinlere aşırı iştah duyulmasını sağlayarak vücuda aşırı miktarda basit şeker girmesine yol açar. Bu da insanı bir kısır döngünün içerisine iter. İnsanlar, tatlıya karşı aşırı iştah duyuyorlarsa ve her geçen gün büyüyen bir göbeğe sahiplerse insülin direnci üzerinde ciddi şekilde düşünmelidirler. Bu husustaki veriler incelendiği zaman kronik insülin yüksekliğinin bir takım kalp rahatsızlıklarına, kansere, sivilceye, polikistik yumurtalık sendromuna ve miyoba neden olduğu görülür. Vücuttaki şeker miktarı düştüğü takdirde insülin miktarı da düşer. Vücutta insülinin yüksek olması birçok hastalığa yol açar. İnsülin yüksekliği vücutta devam ettiği sürece diyabet rahatsızlığı riskinin yükseldiğini unutmamak gerekir.” 
    

Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Fidan, “İnsanlar, sağlıklı beslenme profiline göre yaşamalıdır. Karbonhidrat içerikli besinler tüketileceği zaman tam buğday ve çavdar unundan yapılan kaliteli karbonhidratlar tüketilmelidir. İnsanlar, beyaz un mamulleri ile artık vedalaşmalıdır. Ara öğünlerde ceviz, badem, fındık tüketmeye özen göstermelidir. Kiloya göre günlük 8-10 bardak su mutlaka tüketilmelidir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.       

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir