Cumartesi , Temmuz 21 2018

Şenol Güneş’in Tırnağı Bile Olamazsın


Süper Lig heyecanı 1 haftalık aranın ardından devam ediyor. 27. Hafta maçları, dün yapılan iki maçla sona erdi. Zirve yarışı da yine beklendiği gibi sürüyor. İki haftada bir değişen liderlik koltuğu, ligimizin hem kalitesini hem de futbolseverlerin maçlara olan ilgisinin artmasına neden oluyor.

Bu hafta sonunda lider yine değişti ve koltuğun yeni sahibi artık Fenerbahçe oldu. Dediğim zirve yarışı o kadar hararetli gidiyor ki artık 1 puanın bile büyük değeri var.

Gelelim gecenin maçına…

Fenerbahçe, sahasında konuk ettiği Bursaspor’u zor da olsa 1-0 yenerek liderliğe yükseldi. Şans faktörü de yanında oldu ama futbolda genel bir kural vardır: “Atamayana Atarlar”…

Bursaspor, sezon başından beri bildiğiniz futbolu yine sahaya yansıttı. Kadro kaliteleri düşünüldüğünde Fenerbahçe’den daha da iyi oynadılar. Özellikle kanatlarda yer alan futbolcular, mükemmele yakın oynadılar. Fenerbahçe’nin ilk yarıdaki futbolu, o kendi sahasında takımları boğan, atak üzerine atak futboldan çok uzaktı. Bunu yapmaya çalıştılar, belki maç çoğunlukla Bursa yarı alanında oynandı ama Bursaspor’un karşı atakları, 2-3 pasla karşı kalede pozisyon bulmaları, Fenerbahçe’yi zor durumlara düşürdü.

Fenerbahçeli arkadaşlar bu yazdıklarımdan sonra bana “Sen Hangi Maçı İzledin?” diye soracaklardır. Ama şunu da unutmayalım; Bursaspor’un hedefi zaten topa sahip olmak değil, topu rakibe verip kaptıkları toplarla hızlı atak geliştirmek… Bu hedefine de ilk yarıda ulaştı. İki takım da ilk yarıda gol atamadı ama oldukça heyecanlı bir futbol izlettiler.

İkinci yarı Fenerbahçe çok daha baskılı başladı. İlk yarıdaki gibi top kayıpları artık olmuyor, dönen her topu Mehmet Topal alıyordu. Bunun yanına taraftar desteği de eklenince pozisyonlar art arda geldi. 15-20 dakikalık bölümden sonra Bursaspor dengeyi sağladı ve net goller de kaçırdılar. İki tane çok önemli pozisyonu kaçırıp golü de kalelerinde görünce her şey bitmiş oldu. Fenerbahçe’nin en iyi oynadığı bölüm geldi ve Fenerbahçe yine zorlu bir maçı kazanıp yoluna devam etti.

Büyük maçları çok iyi oynayıp tecrübelerinin de yardımıyla 3 puanlar alarak liderlik koltuğuna oturdular.

Hak ettiler ya da Hak etmediler onu ben bilmem ama maç öncesi ve sonrası yapılan açıklamalara bakınca bunu da söylemeden geçemeyeceğim;

Evet, her takım Fenerbahçe deplasmanına gittiğinde taraftar baskısıyla karşılaşır. Bu doğaldır da… Ama hakemin bu baskı altında kalması kabul edilemeyecek bir durumdur. Bunu bir de yılların tecrübesi Şenol Güneş söylüyorsa ona da kulak vermek gerekir. Söylediklerinde haklıydı da; gol sayılmadı, penaltı verilmedi.

Sezon başından beri bi bakayım dedim; Fenerbahçe, İsmail Kartal’ın dediği gibi sahasında kaç maçı 4-5 atarak yenmiş diye… Bi de baktım yok… Sadece Sivas maçı 4-1 bitmiş. Yani Fenerbahçe bu sezon sahasında oynadığı hemen tüm maçlarda çok zorlanmış, Yani takımlar İsmail Kartal’ın dediği gibi hakem baskısı var deyip de 4-5 yiyip gitmemişler. Öne geçmişler penaltı ile kaybetmişler. Golü atmışlar sayılmamış. Penaltıları verilmemiş…

Eğer İsmail Kartal, bir Fenerbahçe Teknik Direktörü olarak Türk Futbolunun gelişmesi için Şenol Güneş’e cevap anlamında bazı açıklamalar yapıyorsa orada biraz durup düşünmek lazım. Çünkü karşısında Türk Futbol tarihinin en iyi hocalarından birisi var. Eğer kendini geliştirmek istiyorsa ders vermesi değil, alması lazım.

Kısaca Şenol Güneş’i eleştirenler onun tırnağı bile olamazlar. Tırnağı olabilmeleri için çok fırın ekmek yemeleri lazım. Hem saha içi hem saha dışı. Eğer iyi bir teknik direktör olmak istiyorsan karşında üç kişi var; Fatih Terim, Mustafa Denizli ve Şenol Güneş….

Eğer bu kadrosuyla bile seni zor durumlara düşürdüyse sendeki kadro onun elinde olsaydı o zaman vay haline derdim…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

2 comments

  1. Kalemine sağlık… Güzel bir analiz olmuş. Maçtan sonra İsmail Kartalın açıklamalarını dinleyince yuh dedim. Demek ki o yuh sadece bana ait değilmiş…

  2. SÜPERSINIZ Buyuk zevkle takıp edıyorum sizı ALI YİĞİT HOCAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir