21 Mart 2018
  • İstanbul16°C
  • Ankara15°C

ÜNLÜ ANKETÇİ FETÖ'DEN GÖZALTINA ALINDI | ÖZER SENCAR KİMDİR?

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Metropoll Araştırma Şirketi sahibi Özer Sencar kimdir?

Ünlü Anketçi FETÖ'den Gözaltına Alındı | Özer Sencar Kimdir?

07 Eylül 2016 Çarşamba 15:02

Özer Sencar'ın resmi Twitter hesabından da şu bilgi paylaşıldı:

''Bu bilgiyi onun adına kamuoyuna saygıyla iletiyoruz. Özer Sencar bugün FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkındaki bir iddia nedeniyle yapılan arama sonrasında gözaltına alınmıştır.''

ozer-sencar.jpg

SENCAR'IN OĞLU GÖZALTI KARARI İÇİN NE DEDİ?

Sencar’ın gözaltına alınmasıyla ilgili oğlu Hüsrev Taha Sencar da sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Özer Sencar bugün (7 Eylül Çarşamba) FETÖ/PYD terör örgütü soruşturması kapsamında hakkındaki bir iddia nedeniyle sabah 6:30’da evi ve MetroPoll Sosyal Araştırmalar Merkezindeki arama sonrasında gözaltına alınmıştır. Bu örgüte yönelik görüşleri ve pozisyonu kamuoyunda açıkça bilinmektedir, ve kendisinin böyle bir yapılanmayla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.Umuyoruz yargı süreci en kısa sürede tamamlanacaktır.” 

ÖZER SENCAR KİMDİR?

Metropoll Araştırma Merkezi Başkanıdır.

Özer Sencar, 9 Mayıs 1947 tarihinde İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğmuştur. İlkokul ortaokul ve liseyi Ödemiş’de okuduktan sonra Ankara’da 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne kaydoldu. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜBİTAK bursunu kazanarak yüksek öğrenimini sürdürdü. 1970 yılında üniversite eğitimini bitirdi.


Tarım Bakanlığı Uşak Zirai Mücadele ve Karantina Müdürlüğü'nde kısa bir süre çalıştıktan sonra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin 28 Şubat 1971 tarihinde açmış olduğu sınavı kazanarak aynı fakültenin Tarla Bitkileri Bölümü'ne asistan olarak girdi. 1976 yılında doktorasını tamamladı.1979 yılında Atatürk Üniversitesi tarafından bir yıl süreyle A.B.D. Michigan Eyaleti Michigan State Üniversitesi'nde araştırma ve inceleme yapmak üzere görevlendirildi.

1982 yılında doçent oldu. 1986 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tokat Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne doçent olarak atandı ve Tarla Bitkileri Bölüm Başkanlığı görevine başladı. 1992-1994 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 1993-1996 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu. 1996 yılında Üniversite yasası 38. maddesine göre Şekerbank Vakfında görevlendirildi. 2000 yılında üniversiteden emekli oldu.