22 Şubat 2018
  • İstanbul10°C
  • Ankara9°C

BAŞKANLIK ULUSAL GÜVENLİK BİRİMİ AÇIKLAMASI

CHP, Saray bünyesinde Başkanlık adı altında özel bir istihbarat örgütü kuruldu diye bir iddia ortaya atmıştı. O iddiaya yanıt Emniyet Genel Müdürlüğünden geldi. Söz konusu Biriminin FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında Emniyet bünyesinde kurulduğu belirtildi.

Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi Açıklaması

11 Ağustos 2017 Cuma 21:00

CHP sözcüsü Bülent Tezvan tarafından, Sarayda yasadışı Özel istihbarat birimimi kuruldu sorusuyla gündeme taşıdığı iddiayı Ak Parti cephesi ciddiye almadı. Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Tezcan için eline bir belge almış bu nedir diye soruyor. Maksat burada gerçeği ortaya koymak değil, Maksat burada kafa karışıklığı oluşturmak dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise o birim bizde yanlış anlaşılma var. Tutanaktaki "Başkanlık Ulusal Güvenlik" ibaresi Kaçakçılık ve ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ulusal Güvenliğe Yönelik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün kısaltmasıdır.

CHP'NİN BELGESİNE EMNİYETTEN YALANLAMA

Bir FETÖ sanığının soruşturma dosyasında yer alan Emniyetin bilgilendirme tutanağındaki, Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi siyaseti karıştırdı. CHP, saraya bağlı bir birim mi? şüphesiyle iddiasını getirdi. Emniyet ve Ak Parti cevap verdi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Sarayra illegal istihbarat örgütü mü var? iddiasını böyle birim yok diyerek ret etmişlerdi. Emniyet ise belgedeki birimin, kendi bünyelerinde olduğunu FETÖ/PDY ile mücadele kapmasında 2016 yılında kurulduğunu, şüpheliler ile ilgili bilgilerinde mahkemelere kendi kanalıyla gittiğini duyurdu.

EMNİYET: KEŞKE BİZE SORSALARDI

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan Açıklamada; "Kamuoyunu yanlış bilgilendirmemek adına Emniyet Genel Müdürlüğünden konuya ilişkin bilgi istemesi halinde Sayın Milletvekilinie gerekli bilgiler verilebilirdi.

CHP'Lİ TEZCAN: ÖYLE KISALTMA MI OLUR?

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Kimler devlet içinde Başkanlık adı altında, bir başkanlık ulusal güvenlik birimi diye bilgi topluyor, fişleme yapıyor diye iddiasının ardında durdu. Kısaltma hatası yaptık, normalde kısaltma öyle yapılmaz. Onun kısaltması Ulusal Güvenlik Şube Müdürlüğü dersiniz olur biter. Hükümete soru sordum. Özel bir istihbarat çalışması mı var? Bir paralel Devlet oluşturmaktır. Eğer böyle bir çalışma varsa dedi. İnşallah Emniyet Genel Müdürlüğünün açıkladığı gibidir durum. Bu sadece durumu kurtarmaya yönelik bir açıklama ise bunuda zaman gösterecektir. Biz bunu takip edeceğiz dedi.