Pazartesi , Temmuz 23 2018

Şifreyi Sık Sık Değiştirmek Gerektiğini Söyleyen Uzman Geri Adım Attı: Yanılmışım


Şifre güvenliğinin kitabını yazan ve aynı zamanda ABD hükümetiyle birlikte çalışan teknoloji uzmanı Bill Burr, çok önemli bir açıklama yaptı. Daha önce “Sık sık şifre değiştirmek gerektiğini” söyleyen Burr, geri adım attı ve yanıldığını söyledi. 

Son yıllarda teknoloji uzmanlarının sık sık kamuoyu karşısına çıkarak demeçler verdiğini görüyoruz. Özellikle bu isimler, dijital dünyada daha güvenli bir şekilde var olmanız için uyarılar da bulunmaları ile dikkat çekiyor. “Sık sık şifrenizi değiştirin” uyarısı ise uzmanların en dikkat çeken uyarıları arasında yer alıyor. 

O SÖZÜNÜ GERİ ALDI
ABD hükümetiyle birlikte 2003 yılında ‘şifre kitabı’ hazırlayan Bill Burr, kendi hazırladığı kitaptaki inanışın yanlış olduğunu itiraf etti. Kullanıcılara o kitapta güvenlik için sık sık şifre değiştirmenin iyi olacağını söylediğini ancak bu ifadelerinden pişman olduğunu söyleyen Burr’un açıklamaları İngiltere’nin çok okunan haber sitelerinden dailymail.com’da yer aldı. 

HACKERLER DÖNÜŞÜMLERİ FARK EDİYOR
Burr, geçmişte yaptığı sık sık şifre değiştirmenin ve şifrelerde büyük-küçük harf, rakam ve semboller kullanılması uyarısını kendi kendine çürüterek “İnsanlar şifrelerini değiştirirken şifrenin sonuna 1 koyuyor ve şifresini değiştiriyor. Fakat bu dönüşümler hackerlar tarafından fark ediliyor ve şifrenin tahmin edilmesi kolaylaşıyor. Hazırladığım rehberi uygulayanların şifrelerini kırmak çok kolay” ifadelerini kullandı. Burr, her 3 ayda bir şifre değiştirmenin iyi bir şey olmadığını da belirterek, “Çünkü insanlar şifrelerini tam değiştirmiyorlar sadece bir karakteri değiştiriyorlar. Bu da hackerlara bir fırsat sunuyor” ifadelerini kullandı. 

 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir