Çarşamba , Haziran 20 2018

Sigara Cinsinin Değiştirilmesi Kanseri Engellemiyor


Piyasada light olarak bilinen yumuşak tütün içenlerin daha fazla ‘adeno’ kanserine, sert tütün içenlerinde daha fazla skuamöz hücreli olan ‘karsinom’ kanserine yakalandıklarını belirten Patoloji Dernekleri Başkanı Prof. Sak, “Hiç kimse, sigaranın cinsini değiştirmekle kansere yakalanmaktan kurtulamaz. Ancak insanlar, hangi kansere yakalanacağını farklı sigaralar içerek seçebilir.” dedi. 

Antalya’da yapılan Uluslararası Patoloji Kongresinde açıklamalarda bulunan Patoloji Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Serpil Dizbay Sak, akciğer kanserine yakalanmada en önemli etkenin sigara olduğuna dikkat çekti. 
Ölümcül akciğer kanserinin tedavisinde önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Sak, akciğer kanserinde uygulanan tedavilerin hangi hastaya uygulanıp uygulanmayacağına patolog tarafından karar verildiğini söyledi. 

Patolojideki yeni gelişmelere de değinen Prof. Dr. Sak, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Moleküler tetkikler denilen bazı tetkikler mevcut. Hedefe yönelik tedavilerin uygulanmasında daha sofistike yöntemlere başvurulmaktadır. Böylelikle hastaların hangi ilaçlara karşı duyarlı olduğu, hangi ilaçları kullanması veya kullanmaması gerektiğinin değerlendirmesi yapılabiliyor. Bunların bir bölümü mikroskop kesitleri üzerindeki incelemelerden oluşuyor. Bir kısmı da dokunun DNA’dan ayrılması ve bu DNA’nın çoğaltılarak üzerinde yapılan incelemelerden oluşmaktadır.”

Sigara ile kanser arasındaki ilişkiye de değinen Prof. Dr. Sak, sert tütün ile yumuşak tütün tüketmek arasında sağlık açısından pek fark olmadığına vurgu yaptı. 

Akciğer kanserine yakalanmada sigara haricinde diğer etkenlere de değinen Prof. Dr. Sak, “Coğrafi özelliğinden dolayı ülkemizde bulunan asbest, akciğer kanserinin başlıca nedenleri arasındadır. Asbest ile sigara bir araya geldiği zaman kanser riski çok artıyor. Ufak etkenlerde olsa akciğer kanserine yakalanmada başka etkenlerde bir hayli fazladır. Mesela radon maruziyeti akciğer kanserinin nedenleri arasındadır. Ancak akciğer kanserinde ana etken sigaradır. Öyle ki diğer etmenlerin hepsi bir araya gelse sigaranın oluşturduğu riskin %1’ini oluşturmuyor. Bu yüzden sigaradan kesinlikle kurtulmak gerekiyor.” şeklinde konuştu. 
 

About

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir