Çarşamba , Haziran 20 2018

Sigarayı Bırakanlar Akciğer Kanseri Riskinden Kurtulabilir


Dünyada ve Türkiye’de fazlasıyla kullanılmakta olan sigara hakkında uzmanından önemli açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalarda ise sigarayı her yaşta bırakmanın büyük faydası olduğu ve akciğer kanseri riskinin ise azaldığı belirtildi. 

Dünya genelinde ve özellikle Türkiye’de oldukça fazla kullanılan sigara hakkında önemli açıklamalar! Antalya’da yapılan 27.Ulusal Patoloji Kongresi’ne katılım gösteren Patoloji Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Serpil Dizbay Sak, sigara hakkında önemli detaylara değindi. Sigaradan dolayı oluşan akciğer kanseri hastalığında tedavilerin aynı olmadığını ve farklı tedavilerin uygulandığını söyleyen Sak, sigara değiştirerek zararından kurtulduğunu sananların yanlış düşündüğü ve light sigaranın daha zararlı olduğunu söyledi. 

BIRAKANLARDA AKCİĞER KANSERİ RİSKİ AZALIYOR

Sigarayı kullananlarda genellikle akciğer kanseri rahatsızlığının meydana geldiğini dile getiren Sak, her yaşta sigaranın bırakılmasının önemli olduğunu söyledi. Sigarayı bırakanlarda 15 yıl sora yüzde 80 ya da 90 oranında akciğer kanseri riskinin azaldığını söyleyen Sak, “Akciğer kanserinden korunmada tek yöntem sigaranın bırakılması. Erken yaşlarda ise sigaraya başlanmaması. Her yaşta sigaranın bırakılması olumlu etki etmekte. Sigara bırakıldıktan 15 yıl sonra %80 – 90 oranında akciğer kanseri riski azalmakta. Son yıllarda gerçekleştirilen sigara kampanyaları ile belirgin bir başarı elde edildi” ifadelerini kullandı.
 

About

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir