Pazartesi , Haziran 25 2018

Sigarayı Bırakanlarda Kalp Krizi Riski Yüzde 50 Azalıyor


Ülkemizde ve dünyada oldukça fazla tüketilmekte olan ve sağlığa oldukça zararı bulunan sigara hakkında uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu ve sigarayı bırakanlarda bir yıl sonra kalp krizi riskinin yüzde 50 azaldığı belirtildi. İşte detaylar…

Özel Adatıp Sakarya Hastanesi’nde Doktor olarak görev yapan Uğur Boysan, ülkemizde ve dünya genelinde tüketilmekte olan ve sağlığa da oldukça zararı olan sigara hakkında açıklamalarda bulundu. 1-7 Mart arası Yeşilay Haftası olması nedeniyle de sigara hakkında bilgiler veren Boysan, nikotinin bağımlılık yapma oranının çok yüksek olduğunu dile getirdi ve ilk defa sigara içen her 3 kişiden 1 tanesinin bağımlı hale gelebildiğini dile getirdi.

BIRAKINCA KALP KRİZİ RİSKİ YÜZDE 50 AZALIYOR

Bir sigara içildiği taktirde 10 saniye gibi kısa bir sürede nikotinin yanaktan emildiğini ve beyne gittiğini dile getiren Boysan, kokain, eroin ve diğer uyuşturucu maddelerin de etkilediği merkezi uyardığını ve bu sebeple de bazı hormonların salınmasını sağladığını belirtti. Bunun ise rahatlama, gevşeme ve sakinleşmeye yol açtığını bu yüzden ilerleyen zamanda vücudun nikotini tekrar istediğini söyledi.

Sigarayı bırakmanın sağlık açısından da oldukça önemli olduğunu belirten Boysan, sigarayı bırakan kişilerde ilk üç haftayı zorlu bir süreç beklediğini d belirtti. Bu üç haftalık süreçte aşırı tepki, sinir, kabızlık, huzursuzluk ve uykusuzluğun meydana gelebileceğini belirtti. Sigaranın bırakılmasının ardından ise 1 yıl sonra kalp krizi geçirme riskinin yüzde 50 azaldığını da belirten Boysan, KOAH gibi hastalığın ortaya çıkmasının da bu sayede engellenmiş olabileceğini ve bu hastalık varsa ilerlemesinin ise durabildiğini dile getirdi.

 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir