Cuma , Haziran 22 2018

Silah Satışını Kat Kat Artıran Alman Ekonomisi Bayram Etti


Suudi Arabistan ve Mısır’a 2017 yılının 3. çeyreğinde ortalama 450 milyon euroluk silah satışı onayı veren Alman hükümeti, ekonomiyi rahatlattı. 

Federal Meclis’teki Sol Parti milletvekili Stefan Liebich’in soru önergesini cevaplayan Almanya Ekonomi Bakanlığı, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde Mısır’ın 298 milyon Euro değerinde silah satın alarak Almanya’dan en fazla silah ithal eden ülke olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan ise 2017 yılının 3. çeyreğinde Almanya’dan 148 milyon euro silah satın aldı. 

Silah Satışı 5 Kat Arttı

Geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman silah satışında 5 kat artış yaşandığı görüldü. Geçen yıl aynı dönemde Almanya, Mısır’a 45 milyon avro, Suudi Arabistan’a 41 milyon avro silah ihraç etmişti. Suudi Arabistan’a, 2016 yılı toplamında ise 530 milyon avro silah ihracatı gerçekleşmişti. 

2017 yılının 3. çeyreğinde gerçekleştirilen silah satışları ile ilgili bilgi veren Almanya Ekonomi Bakanlığı, ne tür silahların satıldığı hususu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. 

Bölgede silahlı çatışmalara müdahil olan ve İran’a karşı güç mücadelesi veren Suudi Arabistan’ın durumuna dikkat çeken siyasi gözlemciler ise Almanya tarafından gerçekleştirilen güncel silah ihracatlarının yeni tartışmalara yol açacağına vurgu yaptılar. 

Kirli Savaşa Destek Veriliyor

Sol Parti milletvekili Liebich, bu husus ile ilgili Berlin’de yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Silah ihracatı ile ilgili izlenen politikalar, federal hükümet tarafından tümüyle değiştirilmediği sürece dünya genelindeki birçok çatışmada yaşamını yitiren sayısız insanın ölümünden federal hükümette sorumlu olacaktır. Yıllardan beri Yemen’de kirli bir savaş yürüten Suudi Arabistan ve Mısır’a gerçekleştirilen silah ihracatının artması kesinlikle kabul edilemez.” 

İsrail 3. Sırada Yer Alıyor

Almanya’nın silah ihracatında 3. sırada ise 84 milyon avroluk silah ihracatı ile İsrail yer aldı. 4. sırada ise 79 milyon avroluk silah ihracatı ile Cezayir bulunuyor.

2017 yılının Temmuz ve Eylül döneminde Almanya, dünya çapına 1,3 milyar avro değerinde silah ihracatı gerçekleştirdi. Bu ihracatların 871 milyon avroluk kısmı ise AB ve NATO’ya üyeliği bulunmayan üçüncü dünya ülkelerine gerçekleştirildi.

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir