Pazartesi , Temmuz 16 2018

Sistem Tamamen Değişiyor! Artık “Öde Sonra Devletten Al” Yok!


KDV sisteminde köklü bir değişiklik yapılması gündemde. Bu değişiklik ile birlikte artık önce öde, sonra devletten al dönemi de sona erecek. 

Mevcut KDV sistemi Türkiye’de 1985 yılından bu yana uygulanıyor. Ancak bu sistem bürokrasi için karmaşık bir sisteme dönüşmesinden dolayı, ihracatçı ve yatırımcıyı bezdirdi. Hükümet, sistemde önemli değişiklikler yapak için adım atmaya hazırlanıyor. 

O DÖNEM TARİHE KARIŞACAK
Hükümet tarafından, KDV yükünün yatırımcı, üretici, ihracatçı için büyük maliyete dönüşmesinin önüne geçilecek bir çalışma hazırlandı. “Önce KDV’yi öde gel, sonra devletten al” dönemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı çalışma ile tarihe karışacak. 

“KDV SİSTEMİNİN ÜRETİCİYİ CEZALANDIRMASI ÖNLENECEK”
Yeni sistem ile birlikte yurtdışından KDV’siz getirilen malların yurt içinde üretimini teşvik edecek düzenleme yapılacak. Bu sayede yerli üreticiyi mevcut KDV sisteminin cezalandırmasının da önüne geçilecek. İstisna farklılıkları da KDV sistemindeki oran sayısı ile azalacak. Yani yeni sistemle bir malın yüzde 18’den alınıp yüzde 8 farkla satılması önlenecek. Bu sayede üreticinin aradaki 10 puanlık yükü de ortadan kalkacak. Yani devlet 100 liralık KDV’nin yarıdan fazlasını ödeyen 2 bin firmanın yükünü de almış olacak. 

 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir