Cumartesi , Temmuz 21 2018

Sıvı Eksikliği, Gece Kramplarına Yol Açıyor


Kramplar, özellikle fiziksel aktivite ya da gece uyku esnasında meydana geliyor. Belli bir nedene bağlanamayan kramplar, bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Krampların en sık olduğu bölgenin bacaklardaki arka kaslar olduğuna değinen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Gece kramplarının ana nedenleri arasında yeterli sıvı alınmaması, kalsiyum ya da magnezyum eksikliği, gebelik ve kullanılan bir takım ilaçlar yer almaktadır. Sürekli tekrarlayan ya da uzun süren kramplarda mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.” dedi. 

Vücutta bir ya da daha fazla kasta meydana gelen şiddetli ağrı ile birlikte seyreden ani ve istemsiz kasılmalara kramp denir. Kramplar, gerçek kramplar, tetani, distoni ve kontraktürler olmak üzere dört grupta toplanır. Günlük yaşam içerisinde görülen kramplar ise iskelet kaslarında meydana gelen gerçek kramplardır. 50 yaş üzerinin %40’ı ile gebeliğin son dönemlerinde kramplar çok sık meydana gelmektedir. 

Kramp oluşumunun bazı hallerde çok kolay oluştuğuna değinen Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Vücutta kramp gelişimlerini daha çok kalsiyum ve magnezyum eksikliği, kolesterolü düşüren ve idrar söktüren ilaçlar, karaciğer sirozu, diyaliz tedavisi görürken hızlı sıvı çekilmesi tetiklemektedir. Bacağın arka kısmındaki kaslarda oluşan kramplarda bacağın uzatılması, kuvvetli gerdirilmesi, ayağın ters yönde kendine doğru çekilmesi rahatlatır. Yine yürüyebilmek, ayağın sallanması, cildi yakmayacak şekilde 5 dakika sıcak su tedavisi uygulanması, ağızdan derin nefes alınması bacak kramplarında rahatlama sağlayabilmek için çok faydalıdır.” şeklinde konuştu. 

İlaç Kullanmadan Nasıl Geçer? 

Doç. Dr. Atasoyu, “Yorgan ya da pike uçları yatağın ayak ucuna sıkıştırılmazsa ayaklar serbest olacağından krampın engellemesinde önemli yararı vardır. Ayrıca sıvıyı yeterli almak, içeriğinde kafein olan içeceklerin sınırlı tüketilmesi, egzersiz yapılan ortamın aşırı sıcak olmaması, krampın engellenmesinde önemlidir. Krampların engellenmesinde ilaçsız tedbirler yeterli olabiliyor. Uyumadan evvel germe egzersizleri yapılması, Yüz duvara dönük haldeyken duvardan 60 cm uzak kalınarak duvara yaslanılması ve topuklar yerdeyken en üst noktaya uzanılarak 30 saniye kadar böyle beklenilmesi ve bunun günlük iki kere tekrarlanması krampın ilaçsız engellenmesinde çok önem taşır.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
 

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir