Ali Babacan'ın partisinin kuruluş tarihi belli oldu

Ali Babacan, geçtiğimiz aylarda kurucu üyesi olduğu AK Parti'den istifa etmiş ve yeni bir parti kuracağını açıklamıştı. Kaynaklardan alınan bilgiye göre Ali Babacan'ın partisi 2020 yılına kalmadan kurulacak.

Ali Babacan'ın partisinin kuruluş tarihi belli oldu

AK Parti'den yeni bir çalışma başlatmanın kaçınılmaz hale geldiğini söyleyerek istifa eden Ali Babacan'ın yeni partisi için hazırlıklar devam ediyor. A Takımı yavaş yavaş belli olmaya başlayan Ali Babacan'ın kemik kadrosunda yer alan deneyimli bir siyasetçi Ankara ofisinde Independent Türkçe ile çalışmaların son durumu hakkında konuştu.

2020'ye kalmadan kurulacak

Siyasetçi şu anda tam olarak partinin tüzel kişiliğinin oluşmaması nedeniyle isminin yayınlanmasını istemezken partinin ismi konusunda da geniş bir havuz olduğunu ve henüz kesin kararın verilmediğini söyledi. Ancak söz konusu siyasetçi Ali Babacan'ın partisinin 2020 yılına kalmadan kurulacağını açıkladı.

İdeolojik bir isim kullanılmayabilir

Deneyimli siyasetçi partinin ideolojik bir ismi olmayabileceğini söylerken daha fazla ipucu vermekten kaçındı. Parti kurulduktan sonra bütün konulara değineceklerini belirten siyasetçi, öncelikle ekonomi, adalet ve özgürlük konularında hassasiyet göstereceklerini dile getirdi. Açıklamasında Türkiye'nin sosyolojisini temsil edecek bir parti kurmayı planladıklarını, sağ veya sol diye bir ayrım yapmayı düşünmediklerini belirten siyasetçi her kesimden isimlerle görüştüklerini söyledi. Ayrıca siyasetçi açıklamasında dünyaca ünlü ekonomi profesörü Daron Acemoğlu'ndan katkı aldıklarına dair söylentilere de itiraz etmedi.

Gündemimizde aktif vekiller yok

Söz konusu siyasetçiye şu anda aktif vekil olan bir isimle görüşüp görüşmedikleri de soruldu. Geçmişte diğer partilerde siyaset yapıp kendilerine gelenler olduğunu belirten siyasetçi şu anda etik kurul olarak aktif milletvekilleri ile bir temas halinde olmadıklarını kendilerinin görüşmek istemesi durumunda bir araya geldiklerini dile getirdi.

Ahmet Davutoğlu da çalışma yürütüyor

Eski AK Partili olduğu öğrenilen siyasetçi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de kendilerine katkı sunduğunu ve destekleri ile güç verdiğini belirtirken, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ise ayrı bir çalışma yürütmeye devam ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@